ŠŤAVÍKOVÁ ŘEZNÍČKOVÁ, Iva. Právní a praktické dopady nesprávné transpozice směrnice o zneužívajících klauzulích. Online. Jurisprudence. Wolters Kluwer a.s., 2013, XXII, č. 6, s. 27-32. ISSN 1802-3843. [citováno 2024-04-23]
Originální název Právní a praktické dopady nesprávné transpozice směrnice o zneužívajících klauzulích
Název česky Právní a praktické dopady nesprávné transpozice směrnice o zneužívajících klauzulích
Název anglicky Legal and practical implications of incorrect transposition of the Directive on unfair terms
Autoři ŠŤAVÍKOVÁ ŘEZNÍČKOVÁ, Iva (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání Jurisprudence, Wolters Kluwer a.s. 2013, 1802-3843.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14220/13:00071778
Organizační jednotka Právnická fakulta
Klíčová slova česky transpozice směrnice 93/13/EHS; princip přednosti; princip přímého účinku; rozsudek Simmenthal; usnesení Pl. ÚS 1/10
Klíčová slova anglicky transposition of Directive 93/13; Simmenthal case; supremacy of EU law; direct effect of Directives
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Změněno: 7. 4. 2014 08:58.
Příspěvek se zabývá nesprávnou implementaci článku 6 odst. 1 směrnice 93/13/EHS. Nesprávná transpozice směrnice je nazírána optikou usnesení Ústavního soudu. Autorka zkoumá, zda lze princip přednosti, který je přiznán nařízením ve smyslu rozsudku Simmenthal, plně aplikovat i na směrnice, tak jak bylo dovozeno Ústavním soudem. Nesprávná transpozice směrnice je diskutována i v souvislosti s náhradou škody resp. kdo je povinen k její náhradě.
Anotace anglicky
The article deals with the inappropriate implementation of directive 93/13/ EEC. The inappropriate transposition is discussed in the context of the decision of the Constitutional Court. The author looks into whether the duty of the national court to set aside any provision of national law which may conflict with the EU law in the Simmenthal judgment, is fully applicable to the directive the way it was decided by the Constitutional Court. The inappropriate implementation of the directive is also discussed in respect to the awarding of civil damages.
Návaznosti
MUNI/A/0908/2012, interní kód MUNázev: Zneužívající klauzule ve smlouvách o spotřebitelském úvěru (Akronym: ZKSSU)
Investor: Masarykova univerzita, Zneužívající klauzule ve smlouvách o spotřebitelském úvěru, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 23. 4. 2024 15:59