VRTIŠKA, Luboš, Jiří SEJKORA, Hana NOVÁKOVÁ a Michaela VAŠINOVÁ GALIOVÁ. Metatorbernit a lithioforit z uranového ložiska Předbořice (Česká republika). Bulletin mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea v Praze. Praha: Národní muzeum, 2013, roč. 21, č. 2, s. 240-248. ISSN 1211-0329.
Originální název Metatorbernit a lithioforit z uranového ložiska Předbořice (Česká republika)
Název česky Metatorbernit a lithioforit z uranového ložiska Předbořice (Česká republika)
Název anglicky Metatorbernite and lithiophorite from uranium deposit Předbořice (Czech Republic)
Autoři VRTIŠKA, Luboš (203 Česká republika), Jiří SEJKORA (203 Česká republika), Hana NOVÁKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Michaela VAŠINOVÁ GALIOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Bulletin mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea v Praze, Praha, Národní muzeum, 2013, 1211-0329.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10406 Analytical chemistry
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14740/13:00071783
Organizační jednotka Středoevropský technologický institut
Klíčová slova česky metatorbernit; lithioforit; rentgenová prášková data; chemické složení; LA-ICP-MS; ložiska Přebornice; Česká republika
Klíčová slova anglicky metatorbernite; lithiophorite; powder X-ray diffraction data; unit-cell parameters; chemical composition; LA-ICP-MS; the Předbořice deposit; Czech Republic
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Olga Křížová, učo 56639. Změněno: 10. 4. 2014 09:47.
Uranové ložisko Předbořice (někdy zvané též Lašovice), leží mezi obcemi Předbořice a Lašovice, cca 8 km jižně od Krásné Hory (střední Čechy, Česká republika). Vlastní ložisko je situováno v sérii kontaktně metamorfovaných hornin ordovického až silurského stáří. Povrchová morfologie vzorků byla sledována v dopadajícím světle pomocí optického mikroskopu Nikon SMZ1500 s digitální kamerou DXM1200F (Národní muzeum, Praha). Metatorbernit na vzorcích vytváří idiomorfní tetragonální, tlustě tabulkovité nebo vzácněji dipyramidální, smaragdově zelené krystaly s intenzivním perleťovým leskem a velmi dobrou štěpností podle báze. Při studiu chemického složení lithioforitu z Předbořic byla v BSE obraze zjištěna jeho koncentrická zonalita vyvolaná proměnlivými zvýšenými obsahy Co (do 0.41 apfu), Ni (do 0.10 apfu) a Cu (do 0.07 apfu).
Anotace anglicky
An unusual association of metatorbernite and lithiophorite was found at the uranium deposit Předbořice located about 8 km S from Krásná Hora, central Bohemia, Czech Republic. Metatorbernite forms idiomorphic tabular or dipyramidal emerald green crystals up to 11 mm in size on quartz gangue. Younger lithiophorite forms grey-black to black coatings and crusts with reniform to hemispherical aggregates on quartz gangue or metatorbernite crystals. The origin of studied mineral association is interpreted as a product of the in-situ supergene alteration of the primary uranium mineralization in the environment near the present surface.
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaVNázev: CEITEC - central european institute of technology
VytisknoutZobrazeno: 7. 12. 2022 07:56