C 2013

Challenges of Postmodern Institutionalisation for Education in Social Work.

MUSIL, Libor

Basic information

Original name

Challenges of Postmodern Institutionalisation for Education in Social Work.

Name in Czech

Výzvy postmoderní institucionalizace pro vzdělávání v sociální práci.

Authors

MUSIL, Libor (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

first. Liberec, Social Work, Education and Postmodernity. Theory and Studies in Selected Czech, Slovak and Polish Issues. p. 10-72, 63 pp. 2013

Publisher

Technical University of Liberec

Other information

Language

English

Type of outcome

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Field of Study

50600 5.6 Political science

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/00216224:14230/13:00071911

Organization unit

Faculty of Social Studies

ISBN

978-80-7494-032-3

Keywords (in Czech)

sociální práce; modernita; postmodernita; institucionalizace

Keywords in English

social work; modernity; postmodernity; institutionalisation

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 25/2/2021 13:40, Mgr. Blanka Farkašová

Abstract

V originále

The chapter is devoted to the question: “From the viewpoint of postmodern institutionalisation, what education topics are crucial for cultivating the ability of social workers to provide a specific type of help and gain recognition for its routine use in society?” Following the concepts of “social institution” and “institutionalisation”, the social work literature view of processes of “modern” and “postmodern” social work institutionalisation are described and interpreted in detail. The importance of identity and role negotiation for the social worker’s ability to gain recognition for his occupation are substantiated by providing characteristics of postmodern institutionalisation of social work. Integrating the study of knowledge and “technical” apparatus of social work with a reflection on its identity and exercise of its improvised application in negotiation within the postmodern context of multi-occupational nets is recommended.

In Czech

Kapitola je věnována otázce: Která témata vzdělávání jsou klíčová pro kultivaci schopnosti sociálních pracovníků poskytovat specifický typ pomoci a získat uznání pro jeho rutinní užívání v postmoderní společnosti? Z hlediska pojmů „sociální instituce“ a „institucionalizace“ je detailně popsán a interpretován pohled literatury o sociální práci na procesy „moderní“ a „postmoderní“ institucionalizace oboru. Rozpracováním charakteristik postmoderní institucionalizace sociální práce je zdůvodněn význam témat identity a vyjednávání role pro schopnost sociálního pracovníka získat uznání pro jeho obor. Autor doporučuje integrovat studium vědění a „technického“ vybavení sociálního pracovníka s reflektováním jeho identity a cvičením improvizované aplikace představ o identitě sociální práce při vyjednávání v postmoderním kontextu mnoha-oborových sítí.