Detailed Information on Publication Record
2013
The Institutionalisation of Ethics Education in Social Work: Applying Ethical Theories (a Summarised Discussion)
NEČASOVÁ, Mirka and Alois KŘIŠŤANBasic information
Original name
The Institutionalisation of Ethics Education in Social Work: Applying Ethical Theories (a Summarised Discussion)
Name in Czech
Institucionalizace výuky etiky v sociální práci: aplikace etických teorií (shrnutí diskuse)
Authors
NEČASOVÁ, Mirka (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Alois KŘIŠŤAN (203 Czech Republic)
Edition
first. Liberec, Social Work, Education and Postmodernity. Theory and Studies in Selected Czech, Slovak and Polish Issues. p. 74 - 87, 14 pp. 55-100-13, 2013
Publisher
Technical University of Liberec
Other information
Language
English
Type of outcome
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Field of Study
50600 5.6 Political science
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Publication form
printed version "print"
RIV identification code
RIV/00216224:14230/13:00071922
Organization unit
Faculty of Social Studies
ISBN
978-80-7494-032-3
Keywords (in Czech)
etika sociální práce; institucionalizace; výuka; diskuse; postmodernita
Keywords in English
social work ethics; institutionalisation; education; discussion; postmodernity
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 8/2/2014 15:50, PhDr. Mirka Nečasová, Ph.D.
V originále
The objective of the chapter is to acquaint the reader with the discussion which took place among educators over the years 2010-2012 and was devoted to the ways of teaching philosophy and ethics in the field of social work. The discussion represents various approaches to education and reflects the broader context within which social work and social workers operate as well. The views of the participants in this discussion do not have to be seen as antagonistic but rather as parts of a continuum, where the extreme position on one side is characterised exclusively by an endeavour to re-interpret the opinions of classical thinkers and on the other side would feature an exclusive reliance on practical experience and routine procedures without theoretical reflection. It is evident that defending these extreme positions is basically of no benefit to the development of the discipline, to education quality or as assistance to clients. The concept of education in fact ranges widely across the entire continuum. The authors share opinion that plurality (connected with postmodernism) in teaching philosophy and social work ethics brings forth, apart from certain disadvantages (e.g. relativism), a potential for creativity and mutual enrichment.
In Czech
Cílem kapitoly je seznámit čtenáře s diskusí probíhající mezi vzdělavateli v letech 2010 až 2012 a týkající se podoby výuky filosofie a etiky sociální práce. Tato diskuse reprezentuje různé způsoby, jak k výuce přistupovat, a odráží i širší kontext, v jehož rámci sociální práce a sociální pracovníci působí. Náhledy protagonistů této diskuse nemusejí být vnímány jako protichůdné, ale spíše jako součást kontinua, kde krajní pozici na jedné straně charakterizuje výhradně snaha o věrné přetlumočení názorů klasických myslitelů a na druhé straně by bylo spoléhání se výhradně na praktické zkušenosti a rutinní postupy bez teoretické reflexe. Je evidentní, že pro rozvoj oboru, kvalitu vzdělávání i pomoc klientům je zastávání těchto krajních pozic málo přínosné. Vzdělávání se ve skutečnosti pohybuje v rámci celého tohoto kontinua. Autoři kapitoly se shodují, že pluralita (spojovaná s postmodernistou) pojímání výuky filosofie a etiky v sobě nese kromě určitých nevýhod (např. relativizace) i potenciál kreativity a vzájemného obohacení.