ČAPKOVÁ, Klára, Martin KREIDL and Ladislav RABUŠIC. Struktura rodiny a její vliv na načasování a typ prvního koresidenčního svazku. (Structure of family of origin and its effect on type and timing of first coresidential union.). In konference "Dvě společnosti - dvě sociologie?" 17.-19.10.2013. 2013.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Struktura rodiny a její vliv na načasování a typ prvního koresidenčního svazku.
Name (in English) Structure of family of origin and its effect on type and timing of first coresidential union.
Authors ČAPKOVÁ, Klára, Martin KREIDL and Ladislav RABUŠIC.
Edition konference "Dvě společnosti - dvě sociologie?" 17.-19.10.2013, 2013.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50000 5. Social Sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords (in Czech) struktura rodiny, kohabitace, manželství, vstup do prvního koresidenčního svazku
Keywords in English family structure, cohabitation, marriage, first coresidential union entry
Changed by Changed by: Mgr. Klára Čapková, učo 397283. Changed: 10/2/2014 18:53.
Abstract
Příspěvek se věnuje vlivu převažující struktury rodiny v dětství na vstup do prvního koresidenčního svazku, tedy vstupu do nesezdaného soužití nebo do manželství. Charakter nesezdaného soužití se mění. Autoři na základě Heuvelineovy a Timberlakeovy typologie nesezdaného soužití tvrdí, že kohabitace se v České republice od devadesátých let dvacátého století posunula od předstupně manželství směrem k fázi v manželském procesu. Kohabitace se stává stále častější součástí partnerské a rodinné dráhy a prodlužuje se i doba, kterou partneři v kohabitaci stráví. Nadto se projevuje klesající stratifikace v selektivitě do kohabitace a mění se i efekt struktury rodiny původu na vstup do prvního koresidenčního svazku. Analýza dat z první vlny Generation and Gender Survey z roku 2005 ukazuje, jakým způsobem se vliv struktury rodiny původu proměňoval v českém kontextu od 60. let 20. století.
Abstract (in English)
The paper concerns about the effect of predominant family structure in childhood on entry into the first coresidential union (cohabitation or marriage). The nature of cohabitation is changing. Authors employ the typology of unmarried cohabitation by Heuveline and Timberlake, and argue that cohabitation in the Czech Republic has changed from precursor to marriage towards stage in the marriage process. Cohabitation is becoming increasingly common part of the partnership and family paths, and the time span spend in cohabitation is increasing. Moreover, the selection into cohabitation lowers and the effect of childhood family structure on the first union entry is changing. Analysis of the data from the first wave of Generation and Gender Survey 2005 shows how the effect of the structure of family of origin changed since the 1960s in the Czech Republic.
PrintDisplayed: 19/7/2024 09:22