Detailed Information on Publication Record
2013
Classification Theories of Foreign Language Learning Strategies: An Exploratory Analysis
VLČKOVÁ, Kateřina, Janek BERGER and Manuel VÖLKLEBasic information
Original name
Classification Theories of Foreign Language Learning Strategies: An Exploratory Analysis
Name in Czech
Klasifikační teorie strategií učení se cizímu jazyku: Exploratorní analýza
Authors
VLČKOVÁ, Kateřina (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Janek BERGER (276 Germany) and Manuel VÖLKLE (276 Germany)
Edition
Studia paedagogica, Brno, Masarykova univerzita, 2013, 1803-7437
Other information
Language
English
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
50300 5.3 Education
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14410/13:00066998
Organization unit
Faculty of Education
Keywords (in Czech)
strategie učení; cizí jazyk; klasifikační teorie; exploratorní analýza
Keywords in English
classification of learning strategies; second language acquisition; exploratory analysis
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 25/4/2014 13:15, Dana Nesnídalová
V originále
The present paper provides a comparison of common taxonomies of foreign language learning strategies using empirical data from a Czech adaptation of the strateg y inventory SILL (Oxford, 1990). In an initial analysis none of the traditional taxonomies received strong empirical support. Based on an exploratory followup analysis we thus propose a basic three factorial model of foreign language learning strategies distinguishing 1) elaboration strategies, organisation strategies and self-control, 2) strategies of cooperative learning, and 3) motivational-emotional strategies. This three factorial model bears some similarity to O’Malley’s and Chamot’s (1990) classification of strategies into cognitive, metacognitive, and socioaffective strategies, although cognitive and metacognitive strategies were primarily represented by a single factor, while social and affective strategies appear to be two separated groups of strategies. Based on these first results we suggest better ways to assess foreign learning strategies in future research.
In Czech
Příspěvek srovnává klasifikace strategií učení se cizímu jazyku za použití empirických dat z české adaptace inventáře SILL (Oxford, 1990). Počáteční analýza nepodporuje dostatečně silně žádnou z tradičních klasifikací. Na základě navazující exploratorní analýzy navrhujeme tří faktorový model strategií učení se cizímu jazyku, který rozlišuje 1) elaborační, organizační a kontrolní strategie, 2) strategie kooperativního učení a 3) motivačně-emoční strategie. Tento třífaktorový model vykazuje určitou podobnost s klasifikací strategií dle O´Malleyho a Chamotové (1990), kteří rozlišují strategie kongitivní, metakognitivní a socioafektivní, i když kognitivní a metakognitivní strategie jsou reprezentovány jedním faktorem, zatímco sociální a afektivní strategie se projevují jako dvě oddělené skupiny strategií. Na základě těchto prvních výsledků navrhujeme adekvátnější způsoby, jak evaluovat strategie učení v budoucích výzkumech.
Links
GAP407/12/0432, research and development project |
|