Informační systém MU
ŘIHÁČEK, Tomáš. Vztah psychoterapie a medicínského diskurzu (Relationship between psychotherapy and the medical discourse). In Quo vadis, psychologie? Aktuální trendy v psychologii. 2014.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Vztah psychoterapie a medicínského diskurzu
Name (in English) Relationship between psychotherapy and the medical discourse
Authors ŘIHÁČEK, Tomáš (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Quo vadis, psychologie? Aktuální trendy v psychologii, 2014.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Requested lectures
Field of Study 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14230/14:00073564
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords (in Czech) psychoterapie; medicínský diskurz
Keywords in English psychotherapy; medical discourse
Changed by Changed by: prof. Mgr. Tomáš Řiháček, Ph.D., učo 21252. Changed: 31/3/2014 14:21.
Abstract
Psychoterapie se zpočátku rozvíjela v rámci psychiatrie, postupně se z ní však stala svébytná disciplína zahrnující množství odlišných (a mnohdy soupeřících) teorií. Psychoterapie se samozřejmě i v dnešní době podstatnou měrou uplatňuje na poli zdravotnictví, vybudovala si nicméně odlišný diskurz, který se mnohdy dostává do rozporu s diskurzem medicínským. Medicínský diskurz lze charakterizovat pomocí vlastností, jako je patologizace, specifičnost účinku, instrumentální pojetí léčby, a pomocí dalších z toho vyplývajících aspektů (např. individualizace, dekontextualizace či expertní postoj lékaře). Na příkladech psychoterapeutických teorií, výzkumných designů i konkrétních výzkumů lze ukázat, že medicínský diskurz je pro psychoterapii v řadě případů nevyhovující a že je v zájmu psychoterapie samotné tento diskurz překračovat.
Abstract (in English)
Psychotherapy was initially developed in the context of psychiatry, gradually, however, it became an autonomous discipline involving a number of different (and often competing) theories. Even nowadays, psychotherapy is still applied in the field of health care. However, it has created a different discourse, which often comes into conflict with the medical discourse. The medical discourse can be characterized by aspects such as pathologization, specificity of effect, instrumental approach to treatment, and through other consequential aspects (e.g., individuation, or an expert attitude of a practitioner). Examples of psychotherapeutic theories, research designs and particular research studies are used to show that medical discourse is often unsuitable and that it is in the interest of psychotherapy itself to move beyond this discourse.
Links
GAP407/11/0141, research and development projectName: Utváření integrativní psychoterapeutické perspektivy: analýza výcviku integrace v psychoterapii
Investor: Czech Science Foundation, Formation of an Integrative Perspective in Psychotherapy: Analysis of the Training in Psychotherapy Integration
Displayed: 27/7/2024 20:20