BERÁNEK, Jaroslav. Řetězové zlomky a quasipythagorejské trojice (Continued fractions and quasi-pythagorean triples). In Matematické vzdělávání v primární škole - tradice, inovace. 2014.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Řetězové zlomky a quasipythagorejské trojice
Name (in English) Continued fractions and quasi-pythagorean triples
Authors BERÁNEK, Jaroslav.
Edition Matematické vzdělávání v primární škole - tradice, inovace, 2014.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) Reálná čísla; řetězové zlomky; pythagorejské trojice
Keywords in English Real numbers; continued fraction; Pythagorean triples
Changed by Changed by: doc. RNDr. Jaroslav Beránek, CSc., učo 2311. Changed: 24/3/2015 13:24.
Abstract
Příspěvek vznikl na základě výzkumu zaměřeného na inovace metod, obsahu a forem vyučování matematice na 1. stupni základní školy a s tím spojenému zkvalitňování vysokoškolské přípravy budoucích učitelů na 1. stupni ZŠ. V příspěvku je popsána možnost aproximace racionálních a iracionálních čísel pomocí řetězových zlomků. Na základě této aproximace jsou odvozena přibližná vyjádření hodnot goniometrických funkcí některých úhlů pomocí zlomků, následně je pak tohoto vyjádření využito k zavedení tzv. quasipythagorejských trojic. Je tedy možné sestrojit trojúhelník, který není pravoúhlý, ale od pravoúhlého trojúhelníka se téměř neliší
Abstract (in English)
The article was created as the result of the research oriented at innovation of methods, content and forms of primary school teaching in connection with improvement of university education of future primary school teachers. The article describes the possibility of rational and irrational numbers approximation with the help of continued fractions. Based on this approximation, there are derived approximate values of goniometric functions of some angles with the aid of fractions and consequently such formulation is used for the introduction of quasi-Pythagorean triples. Thus it is possible to construct a triangle which is not a rectangular one, but does not nearly differ from a rectangular one.
PrintDisplayed: 29/9/2024 01:54