ČERNÝ, Michal. 12 trendů v české softwarové ekonomice: Technologické, ekonomické, sociální a etické aspekty ICT. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2014, 139 s. ISBN 978-80-210-6803-2.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název 12 trendů v české softwarové ekonomice: Technologické, ekonomické, sociální a etické aspekty ICT
Název anglicky 12 trends in the Czech economy software: technological, economic, social and ethical aspects of ICT
Autoři ČERNÝ, Michal (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, 139 s. 2014.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 10201 Computer sciences, information science, bioinformatics
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/14:00075706
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-210-6803-2
Klíčová slova česky internet věcí; informační společnost; big data
Klíčová slova anglicky internet of things; information society; big data
Štítky Munipress, munipress-propagace, rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: RNDr. Michal Černý, Ph.D., učo 268947. Změněno: 2. 4. 2015 10:25.
Anotace
Kniha se věnuje technickým a sociální aspektům moderních informačních technologií, které by se podle různých žebříčků měly stát významným trendy v oblasti informačních a komunikačních technologií. Nabízí přitom pohled jak na jednotlivá technická řešení a jejich kontext daný současnou praxí a možnostmi zařízení i zvyklostí uživatelů, ale snaží se nabízet pohled na jejich další využití. Zvláštní pozornost je přitom věnována především tomu, jak budou tyto technologie měnit chování či pracovní návyky uživatelů. Práce je rozdělena do pěti větších tematických celků. První se věnuje otázce informační společnosti, tedy takové společnosti, pro kterou je informace primárním ekonomickým statkem a ICT se projevují v její struktuře, profesích nebo vzdělávání a kultuře. Druhá část popisuje základní technologické koncepty, které se promítají do celkové podoby informačních a komunikačních technologií. Prostor je zde věnován Big data a virtualizaci, což jsou koncepty, které umožní rozšířit využívání moderních technologií způsobem, který nemá žádnou historickou analogii. Třetí část se věnuje problematice interakce člověka a počítače. Nabízí pohled na sémantické technologie, které umožňují počítači pracovat a vyhledávat nejen data, ale také informace s konkrétním kontextem a obsahem. Prostor je věnován také počítačovému zpracování přirozeného jazyka – do převodu textu na řeč a naopak, vyhledávání odpovědí atp. Neméně zajímavá je také oblast Affective computing, která se snaží pracovat a analýzou emocí a podle nich uzpůsobit chování systému tak, aby byl pro uživatele snáze použitelný. Čtvrtá část je věnována především síťovým technologiím. IPv6 přináší nové možnosti jak z hlediska adresace, tak také bezpečnosti a podpoře mobility v prostředí internetu.Poslední část knihy je věnována přístupům k programování – HTML5 nabízí možnost rozvoje aplikací v prostředí internetu a webových služeb, open source je cestou k efektivnímu programování a sdílení vytvořeného kódu.
Anotace anglicky
The book deals with the social and technical aspects of modern information technologies, which, according to various survey results, should turn into significant trends in the field of information and communication technologies. The book looks not only into the technical solutions and their context given by current practical use, technology possibilities and user´s habits, but it is trying to show technologies from the point of view of their different use. Special attention focuses on the change of behaviour and work habits of users brought by usage of such technologies. The book is divided into five thematic parts. The first part deals with the issue of information society. The second part describes the main technological concepts which are reflected in general look of information and communication technologies. Attention is paid to Big Data and Virtualisation, the two concepts allowing expansion of modern technologies in the way which doesn't have any historical parallel. The subject of the third part is the human computer interaction. It presents semantic technologies which allow computers to search not only the data, but also information with the specific context and content. The computer processing of natural language is also mentioned, for example, transfer of written text into spoken language and vice versa, searching for full answers, etc. This part mentions also the Affective computing. This field of study works with emotional analysis used for system behaviour adjustment so that it's use would more user friendly. The fourth part is dedicated to net technologies. IPv6 brings new possibilities not only from the point of view of addressing, but also the safety and mobility support on the Internet. The last part of the book describes various approaches to programming. HTML offers the possibility of the applications development in the Internet environment and web services, Open Source leads to the effective programming and sharing of created codes.
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 12:30