FRIŠHONS, J., P. KOPIJA, Marek JOUKAL a S. HÁJKOVÁ. Pitvy v režimu Biohazard Safety Level. Online. Gnosis medica. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2013, roč. 2013, 1/2, s. 8-12. ISSN 1805-8434. [citováno 2024-04-24]
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Pitvy v režimu Biohazard Safety Level
Název anglicky Autopsies under Biohazard Safety Level mode
Autoři FRIŠHONS, J. (203 Česká republika), P. KOPIJA (203 Česká republika), Marek JOUKAL (203 Česká republika, garant, domácí) a S. HÁJKOVÁ (203 Česká republika)
Vydání Gnosis medica, Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci, 2013, 1805-8434.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/13:00075709
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky infekční onemocnění; pitva; stupeň biologického nebezpečí
Klíčová slova anglicky infectious disease; autopsy; Biohazard Safety Level
Štítky EL OK
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Soňa Böhmová, učo 232884. Změněno: 20. 5. 2015 14:19.
Anotace
Rozvoj exotického turismu, nemalá migrace cizích státních příslušníků a teoretická hrozba biologického terorismu, vedou ke zvýšení rizika zavlečení a šíření různých infekčních chorob na území našeho státu. Většina exotických onemocnění se vyznačuje poměrně vysokou úmrtností a infekčností nakažených osob, proto je třeba věnovat postupům při jakékoli manipulaci se zemřelým na infekční onemocnění zvýšenou pozornost a dodržovat určité preventivní postupy pro minimalizaci rizika dalšího šíření nákazy. Pitvy osob zemřelých v souvislosti s infekčními onemocněními by měly probíhat v režimech BSL (Biohazard Safety Level). BSL, tedy úroveň biologického nebezpečí vyjadřuje stupeň organizačních a technických nároků na pracoviště, na kterém se tyto pitvy provádějí. Většina pracovišť v naší zemi je koncipována na úrovni BSL 2, což umožňuje provádění pitev zemřelých s onemocněními jako jsou např. HVB, HVC, HIV, některé chřipkovými viry atd. Jediné pracoviště na našem území a ojedinělé i ve světě, které je koncipováno na úrovni BSL 4 se nachází v Centru biologické ochrany Armády České republiky v Těchoníně. V této práci bychom chtěli představit problematiku provádění infekčních pitev a zmínit některá doporučení platná v souladu s naší platnou legislativou, aplikovatelná v běžných provozech.
Anotace anglicky
Th e development of exotic tourism, migration of foreign nationals and the theoretical threat of biological terrorism, lead to increased risk of introduction and spread of various infectious diseases in our country. Most exotic disease is characterized by relatively high mortality and infectivity of infected persons. Because of this, it is very important to give an increased attention for handling with any died person for infectious disease and follow certain procedures to minimize the risk of further spread of the disease. Autopsies of dead bodies with infectious diseases should be done in BSL (Biohazard Safety Level) mode. BSL, i. e. the level of biological hazards expresses the degree of organizational and technical requirements of the workplace, where these autopsies are performed. Most workplaces in our country are conceived at BSL 2, which allows autopsies of deaths with diseases such as HVB, HVC, HIV, infl uenza viruses, etc. Th e only department in our country and unique in the world, which is designed to level BSL 4, is located in the center of biological control of the Army of the Czech Republic in Těchonín. In this work, we would like to introduce the issue of implementation of the infectious autopsies and mention some of the recommendations in force in accordance with our current legislation applicable in routine operations.
VytisknoutZobrazeno: 24. 4. 2024 09:30