k 2013

Souvislost citové vazby s konzumací alkoholu v mladé dospělosti

URBÁNKOVÁ, Petra and Lenka LACINOVÁ

Basic information

Original name

Souvislost citové vazby s konzumací alkoholu v mladé dospělosti

Name (in English)

Attachment and alcohol consumption in young adulthood

Edition

Přednáška na konferenci Psychologická diagnostika: Výzkum, prevence a poradenství. 19. - 21. 6. 2013, IVDMR FSS MU, Brno. 2013

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Prezentace na konferencích

Field of Study

50100 5.1 Psychology and cognitive sciences

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organization unit

Faculty of Social Studies

Keywords (in Czech)

konzumace alkoholu; motivy konzumace; následky konzumace; citová vazba; vztahový závazek

Keywords in English

alcohol consumption; drinking motives; drinking consequences; attachment; relational commitment
Změněno: 25/6/2014 12:44, doc. Mgr. Lenka Lacinová, Ph.D.

Abstract

V originále

Cílem příspěvku bylo zmapovat souvislosti mezi blízkými vztahy a konzumací alkoholu v mladé dospělosti. Výzkumný soubor tvořilo 618 respondentů ve věku 24-30 let. Citová vazba (resp. vyhýbavost a úzkostnost k blízkým osobám) i partnersko-rodičovský závazek se ukázaly být signifikantními prediktory množství konzumovaného alkoholu, a to i po kontrole proměnných jako je pohlaví a míra konzumace blízkých osob. Vztah mezi citovou vazbou a konzumací alkoholu byl přitom částečně mediován zvládacími motivy ke konzumaci. Dále se ukázalo, že citová vazba je signifikantním prediktorem následků (pozitivních i negativních), které respondent alkoholu připisuje, přičemž vzájemný vztah vysvětlovala zejména vyhýbavost a úzkostnost ve vztahu k partnerovi.

In English

The aim of this study was to explore the links between attachment and alcohol use in young adulthood. The sample consisted of 618 respondents aged 24-30. Attachment (avoidance and anxiety to significant others) and relational commitment were found to be significant predictors of drinking, even after controlling for gender and alcohol consumption of significant others.. The relationship between attachment and alcohol use was partially mediated by coping motives for drinking. Furthermore, it was found that the attachment was a significant predictor of the consequences (both positive and negative) attributed to alcohol when the relationship was explained mainly by avoidance and anxiety to the romantic partner.