BÉBAROVÁ, Markéta, Peter MATEJOVIČ, Jan HOŠEK, Milena ŠIMURDOVÁ a Jiří ŠIMURDA. Ethanol affects inward rectifier potassium current in rat atrial myocytes and in expressed human Kir2.3 channels. In Physiology 2014. 2014.
Originální název Ethanol affects inward rectifier potassium current in rat atrial myocytes and in expressed human Kir2.3 channels
Autoři BÉBAROVÁ, Markéta, Peter MATEJOVIČ, Jan HOŠEK, Milena ŠIMURDOVÁ a Jiří ŠIMURDA.
Vydání Physiology 2014, 2014.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30105 Physiology
Stát vydavatele Velká Británie a Severní Irsko
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky inward rectifier, ethanol, rat atrial myocytes, human Kir2.3
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: doc. MUDr. Markéta Bébarová, Ph.D., učo 15000. Změněno: 25. 8. 2014 16:54.
This is the first study demonstrating an effect of ethanol on the atrial IK1. The ethanol effect was apparent in a clinically relevant concentration and partly differed in rat atrial myocytes and in the expressed human Kir2.3 channels. The decline of IK1-inhibition during application of ethanol observed in rat atrial cells along with the following increase of IK1 in a part of these cells may be caused by an unknown mechanism which is not present in the human Kir2.3 channels expressed in CHO cells. Our experimental data suggest that ethanol-induced changes of the atrial IK1 might participate in the reported alterations of atrial electrophysiology under alcohol consumption.
Návaznosti
NT14301, projekt VaVNázev: Vliv ethanolu a jeho metabolitu acetaldehydu na srdeční inward rectifier draslíkové proudy: vztah k fibrilaci síní po konzumaci alkoholu?
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Vliv ethanolu a jeho metabolitu acetaldehydu na srdeční inward rectifier draslíkové proudy: vztah k fibrilaci síní po konzumaci alkoholu?
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 03:12