BOLEDOVIČOVÁ, Lucie. Německé zkušenosti s elektronickým monitoringem, aneb cesta k (ne)zavedení domácího vězení (German experience with electronic monitoring – the way to (non-)implementation of the house arrest). Časopis pro právní vědu a praxi. 2014, vol. 22, No 1, p. 29-33. ISSN 1210-9126.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Německé zkušenosti s elektronickým monitoringem, aneb cesta k (ne)zavedení domácího vězení
Name (in English) German experience with electronic monitoring – the way to (non-)implementation of the house arrest
Authors BOLEDOVIČOVÁ, Lucie (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Časopis pro právní vědu a praxi, 2014, 1210-9126.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50500 5.5 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14220/14:00076240
Organization unit Faculty of Law
Keywords (in Czech) Elektronický monitoring; domácí vězení; Hesensko; Bádensko-Württembersko
Keywords in English Electronic monitoring; house arrest; Hessen; Baden-Wüttemberg
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Changed: 27/2/2015 14:29.
Abstract
Článek se zabývá pilotním testováním elektronicky monitorovaného domácího vězení ve dvou německých zemích, v Hesensku (2000-2002) a v Bádensko-Württembersku (2010-2012), které doprovázel vědecký výzkum Max-Planck-Institutu. V těchto zemích je namísto pojmu domácí vězení často používán pojem elektronický monitoring nebo elektronické náramky, jenž může zahrnovat kontrolní prostředek i domácí vězení nebo jen kontrolní prostředek (bez domácího vězení). Článek se zaměřuje na rozdíly v testovaných formách domácího vězení a zkoumá podobnosti a rozdíly v podmínkách uložení a výkonu domácího vězení s elektronickým monitoringem v obou zemích. Rovněž poukazuje na na některé problémy či rizika, s nimiž se dle výsledků výzkumů tyto země potýkaly. V případě Bádensko-Württemberska vedly převážně negativní výsledky výzkumu a nedosažení očekávaných cílů k rozhodnutí vlády nepokračovat v implementaci elektronicky monitorovaného domácího vězení. Zatímco v Hesensku vedly pozitivně prezentované výsledky výzkumu a příznivý postoj subjektů podílejících se na jeho aplikaci k pokračování v implementaci domácího vězení s elektronickým monitoringem a k rozšíření oblastí (či forem) jeho využití.
Abstract (in English)
This paper deals with pilot testing of electronically monitored house arrest in two German states, in Hessen (2000-2002) and Baden-Württemberg (2010-2012), which accompanied the scientific research of the Max-Planck-Institute. In these states is instead of the term house arrest more often used the term electronic monitoring or electronic bracelet, which can comprise both the control mechanism and the house arrest, or just the control mechanism (without the house arrest). The paper focuses on differences in tested forms of house arrest and examines the similarities and differences in conditions of imposition and execution of house arrest with electronic monitoring in both states. The paper also emphasizes several problems or risks, which these states faced according to the research results. In the case of Baden-Württemberg the rather negative research results and the failure to accomplish desired goals influenced the decision of the government not to implement the electronically monitored house arrest any further. While in Hessen the positively presented research results and favourable attitude of the participating authorities resulted in ongoing implementation of the house arrest with electronic monitoring and expansion of the areas (or forms) of its application.
Links
MUNI/A/0878/2012, interní kód MUName: Alternativy v trestném právu hmotném a procesním fyzických a právnických osob (Acronym: Alternativy v trestním právu)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 9/7/2024 22:13