CHAMONIKOLASOVÁ, Jana, Martin ADAM, Irena HEADLANDOVÁ KALISCHOVÁ, Martin DRÁPELA a Lenka STEHLÍKOVÁ. Creating a System of Annotation for FSP. In 12th ESSE Conference, Košice, 29 August- 2 September 2014. ISBN 978-80-971720-3-9. 2014.
Originální název Creating a System of Annotation for FSP
Název česky Vytvoření anotačního systému pro FSP
Autoři CHAMONIKOLASOVÁ, Jana (203 Česká republika, garant, domácí), Martin ADAM (203 Česká republika, domácí), Irena HEADLANDOVÁ KALISCHOVÁ (203 Česká republika, domácí), Martin DRÁPELA (203 Česká republika, domácí) a Lenka STEHLÍKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání 12th ESSE Conference, Košice, 29 August- 2 September 2014, 2014.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 60200 6.2 Languages and Literature
Stát vydavatele Slovensko
Kód RIV RIV/00216224:14210/14:00076287
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-971720-3-9
Klíčová slova česky FSP; Firbas; anotace; korpus
Klíčová slova anglicky FSP; Firbas; annotation; corpus
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Změněno: 20. 3. 2015 13:49.
In the framework of the Firbasian theory of functional sentence perspective (FSP), it is essential to base research on a thorough and precise analysis of text material as there may be occasional instances viewed differently by different analysts. The objective of the paper is to present the results of a preliminary comparative FSP analysis of a selected abstract of fiction texts carried out by a team of five FSP researchers. The procedure comprised five parallel analyses which focused on the basic theme-transition-rheme structure and were completed independently by the individual annotators; they were then compared against one another as well as against Firbas's original analysis). The ultimate aim of our research is to find a degree of annotator agreement in the interpretation of FSP structure of the given text. We would like to see this as the first step towards the anticipated creation of an FSP-tagged electronic corpus.
Anotace česky
V rámci Firbasovy teorie funkční větné perspektivy (FSP) je nezbytné, aby byl výzkum založen na důkladné a přesné analýze textového materiálu. Ta však může být v případě různých badatelů odlišná. Cílem příspěvku je prezentovat výsledky předběžné srovnávací FSP analýzy vybraného beletristického textu, provedené týmem pěti badatelů v oblasti FSP.
Návaznosti
MUNI/A/0857/2013, interní kód MUNázev: Nové směry v anglofonním jazykovědném a literárním výzkumu II (Akronym: NDEP)
Investor: Masarykova univerzita, Nové směry v anglofonním jazykovědném a literárním výzkumu II, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 29. 3. 2024 05:41