J 2014

„Od lokální k cikánské škole“: homogenizace školní třídy a měnící se role učitele

KAŠPAROVÁ, Irena and Adéla SOURALOVÁ

Basic information

Original name

„Od lokální k cikánské škole“: homogenizace školní třídy a měnící se role učitele

Name in Czech

„Od lokální k cikánské škole“: homogenizace školní třídy a měnící se role učitele

Name (in English)

„From Local to Gypsy School“: Homogenization of School Class and Changing Role of Teachers

Authors

KAŠPAROVÁ, Irena (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Adéla SOURALOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Orbis Scholae, Karolinum, 2014, 1802-4637

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50000 5. Social Sciences

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14230/14:00076384

Organization unit

Faculty of Social Studies

Keywords (in Czech)

segregace Romové sociální vyloučení

Keywords in English

segregation Roma pupils social exclusion
Změněno: 30/11/2015 15:57, doc. Mgr. et Mgr. Adéla Souralová, Ph.D.

Abstract

V originále

Tento článek je případovou studií svou základních škol navštěvovaných především romskými dětmi, na kterých došlo k etnické homogenizaci. V textu popisujeme proces segregace, tedy změny v lokální k „cikánskou” školu, a dopady, které tato změna měla na tamější žáky a vyučující. Interpretujeme tento proces jako výsledek individuálních rozhodnutí zainteresovaných aktérů – konkrétně rodičů (romských a neromských), vyučujících a vedení školy – které zasazujeme do strukturního kontextu etnických a socioekonomických nerovností. Zároveň věnujeme pozornost dopadům takovéto nové konstelace ve složení žákovské populace na měnící se status škol a její percepci vyučujícími na námi zkoumaných školách – a sledujeme tedy reprodukci strukturálního status quo. Tento text vznáší zásadní otázky týkající se fungování určitého typu škol – od každodenního učení se (žáci), vyučování (učitelé) až po strukturální pohled na ekonomické fungování těchto škol, jejich symbolickou pozici na mapě základních škol, jakož i otázky přesahující budovy těchto škol směřující k připravenosti vyučujících vyučovat na „cikánských školách“

In English

The article proposed is a case study of two primary schools (which educate children ages 6 -16), where almost all the pupils are Roma. We describe the genesis of the process through which segregation (i.e. changing from a “local” to a “gypsy” school) was established, as well as the outcomes of it, which included a massive outflow of both teachers and non-Roma pupils from the schools. We pay close attention to the changing status of the schools, as well as the impact of the transformation upon the remaining teachers. Voice is also given to the Roma parents whose children go to these schools, as well as the school’s representatives (directors, deputies and local politicians) responsible for the financial running of the schools. Overall, the presented data shows a colourful mosaic of segregation, one which officially does not exist, and for which there is no solution easily acceptable to all those affected.