BROŽ, Pavel, František ZELENKA, Jan VŘEŠŤÁL, Jiří BURŠÍK, Isolde ZEIRINGER, Matthias FALMBIGL, Gerda ROGL a Peter Franz ROGL. Combination of thermal analysis and Knudsen effusion mass spectrometry for investigation of thermal stability of thermoelectric materials. In TOFA 2014. 2014.
Originální název Combination of thermal analysis and Knudsen effusion mass spectrometry for investigation of thermal stability of thermoelectric materials
Název česky Spojení termické analýzy a Knudsenovy efúzní hmotnostní spektrometrie pro výzkum termické stability termoelektrických materiálů
Autoři BROŽ, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí), František ZELENKA (203 Česká republika, domácí), Jan VŘEŠŤÁL (203 Česká republika, domácí), Jiří BURŠÍK (203 Česká republika), Isolde ZEIRINGER (40 Rakousko), Matthias FALMBIGL (40 Rakousko), Gerda ROGL (40 Rakousko) a Peter Franz ROGL (40 Rakousko).
Vydání TOFA 2014, 2014.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10403 Physical chemistry
Stát vydavatele Česká republika
WWW TOFA 2014
Kód RIV RIV/00216224:14740/14:00073864
Organizační jednotka Středoevropský technologický institut
Klíčová slova česky termoelektika; termická anlýza; Knudsenova efúzní hmotnostní spektrometrie
Klíčová slova anglicky thermoelectrics; thermal analysis; Knudsen effusion mass spectrometry
Změnil Změnil: doc. RNDr. Pavel Brož, Ph.D., učo 857. Změněno: 16. 3. 2015 10:09.
Study in the field of thermoelectric materials is of great importance because these materials are able to directly convert thermal energy into electrical energy (Seebeck effect, 1821; thermoelectric generator) and reversibly electrical energy into thermal energy (Peltier effect, 1835; thermoelectric heat pump or Peltier cooling). The research is currently oriented on non-toxic materials with high ZT-levels which can be reached e.g. by nano-structuring. Improvement of thermoelectric materials and production processes concern their thermoelectric properties, their thermodynamic and phase equilibria and also their long term thermal stability, which strongly depends on the content of volatile constituents as the current progressive materials contain elements like Cd, Zn, Sb, Sr etc. Combination of thermal analysis and Knudsen effusion mass spectrometry performed on a Netzsch STA 409 CD/3/403/5/G apparatus, a specially-adapted type of the commercial STA 409 CD - QMS 403/5 Skimmer Coupling Instrument has been used as a powerful tool for investigation of the temperature and phase stability of selected thermoelectric materials with high ZT-levels. The results supported by microstructure observations and measurements of diffusion profiles are reported.
Anotace česky
Studium v oblasti termoelektrických materiálů je velice důležité, protože tyto materiály jsou schopny přímo přeměnit termickou energii do elektrické (Seebeck effect, 1821; termoelektrický generátor) a reverzibilně elektrickou energii do termické (Peltierův jev, 1835; termoelektrická teplotní pumpa nebo Peltierovo chlazení). Výzkum je v současnosti orientován na netoxické materiály s vysokým faktorem ZT, který může být dosažen např. nanostukturováním. Zlepšení termoelektrických materiálů a výrobních procesů zahrnuje jejich termoelektrické vlastnosti, termodynamické a fázové rovnováhy a také dlouhodobou termickou stabilitu, které silně závisejí na obsahu těkavých složek, protože současné materiály obsahují Cd, Zn, Sb, Sr a další prvky. Teplotní a fázová stabilita vybraných termoelektrických materiálů s vysokými hodnotami ZT byla studována kombinací termické analýzy a Knudsenovy efúzní hmotnostní spektrometrie prováděné na přístroji Netzsch STA 409 CD/3/403/5/G, který je speciálně upraveným typem komerčního přístroje STA 409 CD - QMS 403/5 Skimmer Coupling Instrument. Jsou prezentovány výsledky podpořené pozorováním mikrostruktury a měřením difúzních profilů.
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaVNázev: CEITEC - central european institute of technology
GA14-12653S, projekt VaVNázev: Stabilita a fázové rovnováhy binárních nanočástic kovů (Akronym: Bimetal_nano)
Investor: Grantová agentura ČR, Stabilita a fázové rovnováhy binárních nanočástic kovů