PIVODOVÁ, Lenka and Lenka LACINOVÁ. Fenomén spousifikace: Co se stane, když dítě přebírá zodpovědnost za chybějícího rodiče? (The phenomenon spousification: What happens when child takes responsibilities of his missing parents?). In Psychologické dny 2014, Olomouc. 2014.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Fenomén spousifikace: Co se stane, když dítě přebírá zodpovědnost za chybějícího rodiče?
Name (in English) The phenomenon spousification: What happens when child takes responsibilities of his missing parents?
Authors PIVODOVÁ, Lenka and Lenka LACINOVÁ.
Edition Psychologické dny 2014, Olomouc, 2014.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords (in Czech) spousifikace, narušování hranic rodinného systému, manželský konflikt
Keywords in English spousification, the construct of boundary dissolution, marital conflict
Changed by Changed by: Mgr. Lenka Pivodová, Ph.D., učo 51860. Changed: 19/9/2014 20:57.
Abstract
Spousifikace - jde o druh rozpouštění hranic typický v rodině, kde nastal manželský konflikt, či jeden z rodičů v rodině chybí. Jedná se o vztah mezi rodičem a dítětem, kdy rodič hledá u dítěte oporu, dítě se dostává na pozici partnera. Pojem vychází z multidimenzionální teorie rodinného systému. Fenomén narušování přirozených hranic rodinného systému se objevuje v psychodynamických teoriích a teorii rodinného systému, je spojen s řadou důležitých procesů vývojové psychopatologie. Termíny nejsou jednotně užívány, významově se překrývají (př.: parentifikace, triangulace). Kvalitativní výzkumná studie má za cíl podrobně zmapovat právě fenomén spousifikace: Co se stane, když dítě převezme zodpovědnost, kompetence jednoho z rodičů? Za jakých okolností se tyto situace stávají? Jaké má spousifikace konkrétní projevy? Do jaké míry je aktivní rodič a do jaké míry dítě při přebírání kompetencí? Výzkum probíhal realizováním 4 ohniskových skupin po 8 – 10 respondentech a 11 individuálních rozhovoru u dětí ve věku 12-17 let, se zaměřením na narušení hranic v jednotlivých rodinách, vliv na konkrétní osobnost jedince a jeho rodinu. Respondenti byli ze středisek výchovné péče v Brně a ze všeobecného gymnázia. Tyto ohniskové skupiny a individuální rozhovory byly nahrávány, analyzovány pomocí programu Atlas.ti a kódovány. Z analýzy rozhovoru jsme dospěli ke třem charakteristikám tohoto jevu: kategorie jednotlivých typů spousifikace, kategorie okolností vzniku spousifikace a do jaké míry je dítě aktivním činitelem.
Abstract (in English)
Spousification is kind of boundary dissolution, typical in the family, which is having marital conflict or one parent is absent. It is an intimate relationship between parent and child, when parent is looking for child support, the child goes to the partner („spouse“). The term spoucificon is based on the construct of boundary dissolution. The concept of boundary dissolution has a long history in both the psychodynamic and family systems literatures and is linked to a number of important processes in developmental psychopathology. In the empirical study of boundary dissolution has been hindered by the multiplicity of therms (triangulation, parentification) and conceptualizations have been used to capture the construct. The qualitative research study is focus on conceptualization of the phenomenon spousification. What happens when child takes responsibilities or competencies of his parent? Under what circumstances did this situations happened? What are the symptoms? And who is active in this relationship – parent/child? The study was designed as a detail analysis of 4 focus groups (8-10 respondents) and 11 interviews by children aged 12-17 years focusing on the disruption boundaries of individual families and influence on the personality of the child and his family. They were organized with children with conduct disorders and with children from general population. This focus groups and interviews were recorded, analyzed and coded in program Atlas.ti. We came to the three characteristics of this phenomenon: categories of spousification, categories of circumstances, and the extent to which the child is an active agent.
PrintDisplayed: 27/7/2024 23:55