KLUSOŇOVÁ, Markéta. Posuzování nutnosti právní regulace. Časopis pro právní vědu a praxi. Brno: Masarykova univerzita, 2014, roč. 22, č. 1, s. 62-68. ISSN 1210-9126.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Posuzování nutnosti právní regulace
Název anglicky Regulatory Impact Assesment
Autoři KLUSOŇOVÁ, Markéta.
Vydání Časopis pro právní vědu a praxi, Brno, Masarykova univerzita, 2014, 1210-9126.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Právnická fakulta
Klíčová slova česky Právní teorie; RIA; regulatory impact assesment
Klíčová slova anglicky Legal theory; RIA; hodnocení dopadu právní regulace
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Změněno: 27. 2. 2015 15:10.
Anotace
Tento článek se zabývá posuzováním nutnosti právní regulace v české republice. Zam,ěřuje se proto na současný stav mechanismu RIA (tj. hodnocení dopadu právní regulace), který je v České republice využíván právě pro tento účel. Tento mechanismus je součástí tzv. evidence-based policy a v současnosti je výrazně podporován i ze strany Evropské unie.
Anotace anglicky
This paper deals with the question of assessing the need for legislation in the Czech Republic. Therefore, I will focus on the current status of RIA mechanism (“regulation impact assessment”) which is applied in the Czech Republic for assessing the impact of legal regulation. “Regulation impact assessment” is a part of evidence-based policy which has been strongly supported by the European Union in recent years. Nowadays, excessive government regulation is seen as an important danger of the modern state. Because of it, RIA requires an attention of policy-makers all over the world. RIA can be defined as a method of policy-analysis providing a necessary methodology for the regulatory system. Its purpose is to assess future consequences of upcoming legislation. It was originally conceived as an economic instrument but since then it has changed and now it considers both benefits and costs. Its aim is to produce a “better regulation”. The aim of this paper is to provide a brief account of RIA in the Czech Republic and to explain its recent benefits and disadvantages.
Návaznosti
MUNI/A/0913/2013, interní kód MUNázev: Environmentální a sociologické aspekty kvality života v právní perspektivě (Akronym: Kvalita života)
Investor: Masarykova univerzita, Environmentální a sociologické aspekty kvality života v právní perspektivě, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 30. 6. 2022 15:09