ŠMÍD, Tomáš. Organizovaný zločin a terorismus v postsovětském Čečensku. Mezinárodní vztahy. Ústav mezinárodních vztahů, 2014, roč. 49, č. 3, s. 26-42. ISSN 0323-1844.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Organizovaný zločin a terorismus v postsovětském Čečensku
Název anglicky The Organized Crime-Terrorism Nexus in Post-Soviet Chechnya
Autoři ŠMÍD, Tomáš (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Mezinárodní vztahy, Ústav mezinárodních vztahů, 2014, 0323-1844.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50601 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14230/14:00076542
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky Čečensko; Ruská federace; Organizovaný zločin;Terorismus; nestátní ozbrojení aktéři
Klíčová slova anglicky Chechnya; Russian Federation;organized crime;terrorism;armed non-state actors
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Tomáš Šmíd, Ph.D., učo 23814. Změněno: 22. 9. 2014 14:54.
Anotace
Konzultace se zaměřuje na propojení organizovaného zločinu a terorismu v postsovětském Čečensku. Hlavním cílem textu je ukázat propojení mezi organizovaným zločinem a nestátními ozbrojenými aktéry, kteří jsou obecně označováni jako teroristé. Jako vodítko pro analýzu byla zvolena typologie Tamary Makarenkové o propojení organizovaného zločinu a terorismu. Pro čečenské prostředí je typická operační motivace, propojení organizovaného zločinu a terorismu, při němž kriminální struktury pragmaticky využívají teroristické metody a naopak. Nicméně v určitých obdobích nalézáme známky silné konvergence, kdy zkoumaná skupina vykazuje znaky obou fenoménů zároveň. Text také ukazuje, že řada aktérů v postsovětském Čečensku má velmi nejasně definovaný charakter, jde o jakési hybridy, především na pozici terorismu.
Anotace anglicky
This article deals with the nexus between organized crime and terrorism in the region of post-Soviet Chechnya, and the primary goal is to show the connection between the phenomenon of organized crime and non-state armed actors who are generally labelled as terrorists. As a framework for the analysis, we chose the “Crime-Terror Nexus” typology of Tamara Makarenko. As organized crime and terrorism are interconnected in Chechnya, the organized crime groups in post-Soviet Chechnya usually employ terrorist tactics (and vice versa) for operational purposes. However, in some periods we can find examples of a strong convergence in which criminal and terrorist organizations could merge into a single entity that initially displays characteristics of both types of groups simultaneously. The article also shows that it is very difficult to categorize some Chechen actors, especially those involved in terrorist activities.
VytisknoutZobrazeno: 8. 8. 2022 16:42