ŠIMŠA, Martin. Mapová aplikace Lidový oděv na Moravě a etnokartografická prezentace kabátového oděvu (Map Application Folk Dress in Moravia and Ethno-Cartographic Presentation of Coat Dress). Národopisná revue. Strážnice: Národní ústav lidové kultury, 2014, roč. 24, No 3, p. 217 - 231. ISSN 0862-8351.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Mapová aplikace Lidový oděv na Moravě a etnokartografická prezentace kabátového oděvu
Name (in English) Map Application Folk Dress in Moravia and Ethno-Cartographic Presentation of Coat Dress
Authors ŠIMŠA, Martin.
Edition Národopisná revue, Strážnice, Národní ústav lidové kultury, 2014, 0862-8351.
Other information
Type of outcome Article in a journal
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Keywords (in Czech) Geografický informační systém, etnografické mapy, lidový oděv, kabátový oděv, Marava
Keywords in English Geographic information system; ethnographic maps; folk dress; coat dress; Moravia.
Tags Reviewed
Changed by Changed by: PhDr. Martin Šimša, Ph.D., učo 237950. Changed: 29/10/2014 09:00.
Abstract
V roce 2011 se Národní ústav lidové kultury, Strážnice stal řešitelem projektu NAKI č. DF11P01OVV017 – Tradiční lidový oděv na Moravě, identifikace, analýza, konzervace a trvale udržitelný stav sbírkového materiálu z let 1850–1950. V rámci touho úkolu vznikla celá řada odborných výstupů identifikačního či analytického charakteru. Řada z nich je odborné i laické veřejnosti prezentována formou odborných studií či publikací. Informace o dokumentovaných oděvních součástech se však podařilo zpřístupnit teprve díky GIS mapovému webu Lidový oděv na Moravě. V něm budou pro badatele zpřístupněny zdrojové informace o součástech lidového oděvu uložených ve sbírkových fondech českých a moravských muzeí. Jednotlivé typy oděvních součástí, jako jsou kalhoty, vesty, kabátky, kabáty, košile, rukávce, sukně a ženské vesty či živůtky atd., jsou identifikovány podle jednotné systematiky a získané informace vloženy do databáze. Ta umožňuje vzájemné porovnávání a vytvoření skupiny se shodnými vlastnostmi. Na jejich základě jsou jednotlivé typy a jejich varianty prezentovány na mapě. Zobrazené piktogramy oděvních součástí umožňují přechod do databázové karty, v níž jsou obsaženy nejen zdrojové informace, ale též kresby a střihový nákres.
Abstract (in English)
In 2011, the National Institute of Folk Culture in Strážnice was charged to solve the project titled Traditional Folk Dress in Moravia; Identification, analysis, preservation and continually sustainable condition of collection material from 1850–1950. Within this task, a plethora of expert outputs of identification or analytic nature came into being. Many of them were presented to the professional and amateur public in the form of expert studies or publications. The information about documented garments could only be made available thanks to the GIS map web Folk Dress in Moravia. The web shall provide the researchers with source information about the folk garments placed in collections of Czech and Moravian museums. Particular types of garments, such as trousers, vests, jackets, coats, shirts, blouses, skirts and women’s waistcoats or bodices etc. will be identified according to united systematics and the acquired information will be placed in a database. It allows to compare the garments and to form a group with identical properties. Based on these properties, particular types and variants thereof are presented on the map. The depicted pictograms of garments allow to move to a database card, in which not only the source information but also drawings and pattern sketches are included.
PrintDisplayed: 31/7/2024 15:01