WILDMANNOVÁ, Mirka. The End of Infant Homes in the Czech Republic? Asian Journal of Humanities and Social Studies. USA: Asian Online Journals, roč. 02, č. 05, s. 680-684. ISSN 2321-2799. 2014.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název The End of Infant Homes in the Czech Republic?
Název česky Konec kojeneckých ústavů v České republice?
Autoři WILDMANNOVÁ, Mirka (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Asian Journal of Humanities and Social Studies, USA, Asian Online Journals, 2014, 2321-2799.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Spojené státy
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14560/14:00077037
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
Klíčová slova česky náhradní rodinná péče - profesionální pěstounská péče- pěstoun- sociální výdaje
Klíčová slova anglicky Substitute family care professional foster parent family assistant social expenditures
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Mirka Wildmannová, Ph.D., učo 199. Změněno: 30. 10. 2014 09:31.
Anotace
Representatives of international organizations defending the rights of children often criticize the Czech Republic for the high number of minors placed into institutional care (i.e. infant homes and children’s homes). The trend throughout Europe in recent years is actually the placement of children in substitute family care. This trend could lead to the vacancy and subsequent dissolution of institutional care facilities. This paper compares the economic positions of two care models, i.e. the costs of institutional care and foster care (professional families). According to various experts in the field of child psychology and psychiatry, substitute family care is more beneficial to children than institutional care; for this reason, the demand for phasing out activities of infant and children’s homes has been expressed clearly. The paper contributes to the economic perspective of this discussion. One argument has been whether the dissolution of infant and children’s homes may also lead to decreases in government spending.
Anotace česky
Česká republika je často kritizována představiteli světových organizací hájících práva dětí pro vysoký počet nezletilých umisťovaných do ústavní péče. Přitom Evropou v posledních letech hýbe trend umisťování dětí do tzv. náhradní rodinné péče. Díky tomuto trendu pak může docházet k vyprazdňování ústavů (tzn. kojeneckých ústavů a dětských domovů) a jejich následnému rušení. Tento článek si klade za cíl odpovědět na otázku, jak si stojí ekonomicky dvě varianty, tj. náklady na ústavní péči, v porovnání s výdaji na náhradní rodinnou péči (profesionální rodiny). Dle různých odborníků z oblasti dětské psychologie a psychiatrie je náhradní rodinná péče dítěti prospěšnější než péče ústavní, a je tu tedy nastaven jasný požadavek pro to, aby kojenecké ústavy a dětské domovy mohly v nejbližších letech skončit postupně svoji činnost. Příspěvek chce přispět k této diskusi pohledem ekonoma, neboť jedním z používaných argumentů je i to, že rušení kojeneckých a dětských domovů může přinést i snížení státních výdajů.
Návaznosti
MUNI/A/0775/2012, interní kód MUNázev: Neziskové organizace v kontextu řešení problémů moderního sociálního státu (Akronym: NNO_soc)
Investor: Masarykova univerzita, Neziskové organizace v kontextu řešení problémů moderního sociálního státu, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 23. 4. 2024 09:03