VONDROVÁ, Vladislava. Digitální exkluze: dimenze sociální exkluze v informační společnosti (Digital Exclusion: Dimensions of Social Exclusion in the Information Society). Časopis sociální práce|Sociálna práca. 2014, vol. 14, No 3, p. 81-101. ISSN 1213-6204.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Digitální exkluze: dimenze sociální exkluze v informační společnosti
Name in Czech Digitální exkluze: dimenze sociální exkluze v informační společnosti
Name (in English) Digital Exclusion: Dimensions of Social Exclusion in the Information Society
Authors VONDROVÁ, Vladislava (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Časopis sociální práce|Sociálna práca, 2014, 1213-6204.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50000 5. Social Sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14230/14:00077200
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords (in Czech) sociální vyloučení; informační společnost; digital divide; digitální exkluze; sociální práce; zvládání; sociální fungování
Keywords in English social exclusion; information society; digital divide; digital exclusion; social work; coping; social functioning
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Ing. Alena Raisová, učo 36962. Changed: 28/4/2015 16:08.
Abstract
Stať je příspěvkem k diskuzi současných diskurzů v sociální práci z perspektivy konceptu informační společnosti. Na informatizaci společnosti je nahlíženo jako na jeden z charakteristických procesů postmoderního světa. Téma tohoto textu pohlížím z ekologické perspektivy, která mi nabízí vhodnou paralelu. Otázkou, na kterou si klade za cíl stať odpovědět, zní: Jaké potřeby vyplývají z digitální exkluze pro sociální práci? K odpovědi postupuji skrze rozbor jednotlivých dimenzí sociální exkluze, obohacených o rozměry digitální – tedy nabízím úvahy o tom, jak se informační a komunikační technologie spolu s digitalizací řady procesů promítají do tradičních dimenzí sociálního vyloučení a jak mohou ovlivňovat již zažívané sociální vyloučení v jednotlivých dimenzích. V závěru přináším přehled oblastí, o kterých se domnívám, že by se jimi měla sociální práce v soudobé společnosti zabývat ve vztahu k sobě samé tak, aby mohla následně adekvátně a s větší jistotou podporovat své klienty ve zvládání nároků soudobé společnosti.
Abstract (in English)
Text is a contribution to the discussion about discourses in social work. One of the main concepts used in this paper is concept of information society. The process of informatization of society is seen as one of the processes in postmodern world. The whole theme of this paper is viewed from ecological perspective, which provides applicable paralell, as I argue in the paper. The key question of this text is What needs arise from digital exclusion for social work? I am answering the question through the use of already known dimensions of social exclusion, enriched by digital dimension. I am offering thoughts about how digital processes are projected into traditional dimensions of social exclusion. In the end, I am presenting few important fields of interests for social work in the current society. I regard this fields as important for development of social work in context of adequate client support in clients´ coping with demands of current society (and enhance clients´ social functioning).
PrintDisplayed: 27/4/2024 18:45