VIDOVICOVÁ, Lucie. Potřeba nové konceptualizace rodinné politiky s ohledem na stárnutí společnosti (The need for new conceptualisation of family policy with respect to ageing society). Fórum sociální politiky. 2014, vol. 8, No 3, p. 2-9. ISSN 1802-5854.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Potřeba nové konceptualizace rodinné politiky s ohledem na stárnutí společnosti
Name (in English) The need for new conceptualisation of family policy with respect to ageing society
Authors VIDOVICOVÁ, Lucie (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Fórum sociální politiky, 2014, 1802-5854.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50401 Sociology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14230/14:00074085
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords in English family policy; ageing; older people;
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Lucie Vidovićová, Ph.D., učo 11638. Changed: 6/4/2018 10:16.
Abstract
Rodinná politika se tradičně zabývá především mladými páry s dětmi. Z tohoto titulu pak definice rodiny zahrnuje pouze tuto úzkou nukleární jednotku. V příspěvku argumentujme, že takový přístup ztrácí ze zřetele jak zvyšující se variabilitu rodinných forem, tak především vícegenerační a seniorskou rodinu. Ty jsou s prodlužující se nadějí na dožití a měnícím se časováním plodnosti stále častějším jevem. K uchopení této nové rodinné politiky je vhodné změnit celkové „paradigma“ pojetí rodiny, a to jako autonomního systému s tendencí k synergii, jako mezigeneračního kontraktu a recipročního vztahu lásky, úcty a péče předků o potomky a potomků o předky . Pro „péči“ o takovou rodinu je pak zapotřebí ochrana rovnováhy mezi individuálními a sociálními (společenskými) potřebami rodinného systému a jeho jednotek, realizovaná, implementovaná a evaluovaná holisticky. Jako nedílnou součást tvorby, implementace a evaluace rodinné politiky (resp. množiny relevantních politik) navrhujeme systematický věkový mainstreaming. Ve druhé části příspěvku se věnujeme specificky novým, resp. znovuobjevovaným rolím seniorů v rodinném systému. Zatímco vyšší naděje na dožití např. zvyšuje pravděpodobnost zážitku vztahů s prarodiči, odložená plodnost tyto šance naopak snižuje. (Ne)možnost vzájemné podpory mezi generacemi pak ovlivňuje i další aspekty rodinného i pracovního života, které jsou řešeny odděleně v jiných sférách veřejných politik – důchodových, zaměstnanosti, vzdělávání, aj. Z této neprovázanosti pak mohou vznikat nezamýšlené důsledky, jako například přetíženost rolí aktivně stárnoucích a pečujících prarodičů. A konečně, nelze opomenout, že i samotní senioři tvoří rodiny se svojí vlastní svébytnou dynamikou, která ovšem dosud není, jak se zdá, předmětem žádného veřejného zájmu. Věkově inkluzivní rodinná politika by tento stav mohla pomoci napravit.
Abstract (in English)
The paper presents arguments why family policy should be redefined by holistic approach including both older family members and families composed of older people.
Links
GA13-34958S, research and development projectName: Přetížená role: prarodiče v době aktivního stárnutí
Investor: Czech Science Foundation
PrintDisplayed: 28/5/2024 02:39