MIDLIK, Adam, Roman SÁNDOR, Kristýna NOSKOVÁ, Gabriela DOVRTĚLOVÁ, Jan JUŘICA, Eva TÁBORSKÁ a Ondřej PEŠ. LIQUID CHROMATOGRAPHIC MASS SPECTROMETRIC DETECTION OF METABOLITES OF MINOR BENZO[C]PHENANTHRIDINE ALKALOIDS. In František Foret, Jana Křenková, Iveta Drobníková, Andras Guttman, Karel Klepárník. CECE 2014: 11TH INTERNATIONAL INTERDISCIPLINARY MEETING ON BIOANALYSIS. Brno: Institute of Analytical Chemistry AS CR, 2014. s. 329-332. ISBN 978-80-904959-2-0.
Originální název LIQUID CHROMATOGRAPHIC MASS SPECTROMETRIC DETECTION OF METABOLITES OF MINOR BENZO[C]PHENANTHRIDINE ALKALOIDS
Autoři MIDLIK, Adam (703 Slovensko, domácí), Roman SÁNDOR (703 Slovensko, domácí), Kristýna NOSKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Gabriela DOVRTĚLOVÁ (203 Česká republika, domácí), Jan JUŘICA (203 Česká republika, domácí), Eva TÁBORSKÁ (203 Česká republika, domácí) a Ondřej PEŠ (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Brno, CECE 2014: 11TH INTERNATIONAL INTERDISCIPLINARY MEETING ON BIOANALYSIS, od s. 329-332, 4 s. 2014.
Nakladatel Institute of Analytical Chemistry AS CR
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání elektronická verze "online"
Kód RIV RIV/00216224:14110/14:00082164
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 978-80-904959-2-0
UT WoS 000354547400108
Klíčová slova anglicky benzophenanthridine; metabolite; microsomes; mass spectrometry; liquid chromatography
Štítky EL OK, podil
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 26. 11. 2015 11:22.
Quaternary benzo[c]phenanthridine alkaloids (QBAs) belong to a group of substances obtained from plants of families Papaveraceae, Fumariaceae and Rutaceae. While the major and commercially available sanguinarine (SA) and chelerythrine (CHE) have been involved in biological and pharmacological studies over recent years, metabolic data on minor QBAs including pentasubstituted sanguilutine (SL) and hexasubstituted macarpine (MA) are limited, due to their slow accumulation in plant material as they represent the end products in their respective biosynthetic pathways. One of the substantial parts of the pharmacokinetic and toxicity studies is determination of their metabolic fate. Enzymes of endoplasmatic reticulum, located on rat liver microsomes (RLMs), such as cytochrome P450, may serve as a simple in vitro model for metabolic studies. The metabolites can be analyzed by high performance liquid chromatography (HPLC) coupled to tandem mass spectrometry (MS). Despite the very similar structure of QBAs, metabolic pathways may differ considerably. Results published on metabolites of SA and CHE indicate demethylation, hydroxylation and ring-opening reactions.
Návaznosti
LH12176, projekt VaVNázev: Benzofenanthridinové alkaloidy - studium účinků na celulární a molekulární úrovni (Akronym: KBF)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Benzofenathridinové alkaloidy-studium účinků na celulární a molekulární úrovni
MUNI/A/0886/2013, interní kód MUNázev: Farmakodynamické, farmakokinetické a farmakogenetické přístupy v preklinické fázi výzkumu a vývoje léčiv (Akronym: FDN, FKK a FGEN studie)