VACKOVÁ, Barbora and Lucie GALČANOVÁ. Prostory domova (Spaces of Home). In Matoušek, Roman; Osman, Robert (eds.). Prostor(y) geografie. 1st ed. Praha: Vydala Univerzita Karlova v Praze, Nakladatelství Karolinum, 2014, p. 167-188. ISBN 978-80-246-2733-5.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Prostory domova
Name (in English) Spaces of Home
Authors VACKOVÁ, Barbora (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Lucie GALČANOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Praha, Prostor(y) geografie. p. 167-188, 22 pp. 2014.
Publisher Vydala Univerzita Karlova v Praze, Nakladatelství Karolinum
Other information
Original language Czech
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study 50000 5. Social Sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14230/14:00074128
Organization unit Faculty of Social Studies
ISBN 978-80-246-2733-5
Keywords (in Czech) domov;domáckost;kulturní geografie
Keywords in English home;domesticity;cultural geography
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Ing. Alena Raisová, učo 36962. Changed: 28/4/2015 16:39.
Abstract
Cílem kapitoly je poukázát na význam geografického zájmu o privátní prostory a zdůraznit jejich potenciál pro obohacení současné geografické teorie. Mnohovrstevnaté koncepty domova, příbytku nebo zabydlování jsou brány jako základ, ze kterého odvíjíme možné způsoby jejich studia, analýzy a reprezentace různých rovin intimních prostorových forem přináležení – od širších společenství představy k velmi osobním a všedním prostorům. Namísto pojetí domova jako pevného a jedinečného prostoru prezentujeme domov jako proces a mnohovrstevnatý fenomén. Vidět proces budování domova spíše jako plynutí než jako neměnné a ucelené entity nám umožňuje lépe porozumět různým zkušenostem přináležení, strukturování, uspořádávání, inkluze a vymístění, i ponížení či lásky.
Abstract (in English)
The aim of the chapter is to enhance the importance of the geographical interest in private spaces and to emphasise the enriching potential of the private spaces to the contemporary geography and theory. The multilayered concepts of home, dwelling or inhabiting are taken as the central idea from which we unfold the possible ways of studying, analyzing and representing different levels of intimate spatial ways of belonging – from imagined communities to the very personal and mundane places. Instead of studying home as a fixed and singular place, we present the view of home as process and multivariate phenomena. To see home-making processes as a flow more then the fixed and bounded entities enables us to better understand various experiences of belonging, structuring, ordering, inclusion and displacement, and humiliation and love.
Links
GA13-32237S, research and development projectName: Význam domova perspektivou samostatně žijících osob.
Investor: Czech Science Foundation
PrintDisplayed: 4/5/2024 02:04