NAVRÁTIL, Pavel, Monika PUNOVÁ, Pavel BAJER and Jitka NAVRÁTILOVÁ. Reflexivní posouzení v sociální práci s rodinami (Reflexive assessment in social work with families). 1st ed. Brno: MUNI PRESS, 2014, 379 pp. Sociální práce. ISBN 978-80-210-7504-7.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Reflexivní posouzení v sociální práci s rodinami
Name in Czech Reflexivní posouzení v sociální práci s rodinami
Name (in English) Reflexive assessment in social work with families
Authors NAVRÁTIL, Pavel (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Monika PUNOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Pavel BAJER (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Jitka NAVRÁTILOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Brno, 379 pp. Sociální práce, 2014.
Publisher MUNI PRESS
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 50600 5.6 Political science
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14230/14:00077437
Organization unit Faculty of Social Studies
ISBN 978-80-210-7504-7
Keywords (in Czech) reflexivita; reflektování; sociální práce; posouzení životní situace
Keywords in English reflexivity; reflection; social work; assessment
Tags Reviewed
Changed by Changed by: doc. PhDr. Pavel Navrátil, Ph.D., učo 17824. Changed: 24/11/2014 15:26.
Abstract
Kniha „Reflexivní posouzení v sociální práci s rodinami“ prezentuje výsledky dlouhodobého výzkumu, který si klade za cíl prohlubovat teoretické poznání sociální práce. Studie, kterou představujeme v této monografii, je zaměřena na výzkumnou otázku: „Jak lze používat teorie sociální práce v procesu posouzení životní situace klientů, která je ovlivněna podmínkami pozdní modernity/ postmodernity? Možnostmi využití teorie v procesu posouzení se zabýváme v rámci dvou referenčních témat, která práci propojují a jsou jejím ideovým svorníkem. První z nich se váže na předpoklad, že západní společnosti vstoupily do éry pozdní modernity / postmodernity, kterou nahlížíme jako nejobecnější společenský rámec, v němž se sociální práce nyní realizuje jako specifická společenská aktivita a instituce. Druhým horizontálním tématem je teoretická reflexivita, jejíž možnosti a přínos kriticky hodnotíme.
Abstract (in English)
Assessment of the life situation of a client is one of the most challenging tasks in social work. On the one hand it is shrouded in uncertainty as to how to perform it correctly, on the other hand it is burdened by recognizing that the assessment process is crucial for the overall quality of services provided by social workers. The contentiousness of the assessment task is supported by a variety of circumstances and characteristics. A social worker, for example, seeks to capture in the assessment process the image of the client's life situation in its entirety (Musil 2004), the need to assess the life situation is usually caused by a difficult and sometimes dramatic life event (Musil and Šrajer 2008), its outcome then determines the form of the social worker’s intervention and what is most important, in its consequence, also the fate of the client (Navrátil 2007).
PrintDisplayed: 1/5/2024 03:09