RABUŠICOVÁ, Milada, Lenka KAMANOVÁ and Kateřina PEVNÁ. Intergenerational Community Learning. In European Conference on Educational Research: The Past, Present and Future of Educational Research in Europe, Porto, Portugal, 1-6 September 2014. 2014.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Intergenerational Community Learning
Name in Czech Mezigenerační učení v komunitě
Authors RABUŠICOVÁ, Milada (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Lenka KAMANOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Kateřina PEVNÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition European Conference on Educational Research: The Past, Present and Future of Educational Research in Europe, Porto, Portugal, 1-6 September 2014, 2014.
Other information
Original language English
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Portugal
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/14:00074143
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) mezigenerační učení; mezigenerační komunity; mezigenerační programy; smíšený výzkumný design
Keywords in English intergenerational learning; intergenerational community; intergenerational programmes; mixed methods research
Tags rivok
Tags International impact
Changed by Changed by: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Changed: 22/3/2015 21:07.
Abstract
The paper is a sequel to an earlier project whose results were presented at previous ECER conferences (Helsinki, Berlin) which dealt with intergenerational learning in the family. This follow-up four-year project called INTERGENERATIONAL LEARNING ACROSS SOCIAL ENVIRONMENTS focuses, besides workplace and school learning also on intergenerational community learning. Our two theoretical starting points are the concept of lifelong learning and the concept of intergenerational learning, the latter of which is understood by us as "a process aiming to bring people together through purposeful, mutually beneficial activities supporting greater understanding and respect between generations which can help build community coherence" (Fischer, 2008, p. 8). It is the very environment of communities and community education, i.e. activities involving primarily various intergenerational programmes, that creates scope for non-formal and informal learning and in which people across the age continuum engage where we focus our research attention. We have categorized various community activities and arrived at three types of approaches reflecting the various themes of intergenerational programmes. The first – cultural – one focuses on diverse shared artistic and musical activities, arts workshops and learning about art through having fun. They are mainly offered by a range of cultural institutions. The second focus is social and supportive, aiming at seniors and their integration, and at families and supporting them in childcare and education. The third focus is an educational one. It includes courses such as IT fundamentals for senior people taught by students from the higher level of basic school ("Internet Connecting Generations"). As far as target groups are concerned, there are also three types of intergenerational programmes, each with a specific role of the active generation.
Abstract (in Czech)
Příspěvek navazuje na dřívější projekt, jehož výsledky byly prezentovány na předcházejících konferencích ECER (Helsinky, Berlín) a jenž byl věnován mezigeneračnímu učení v rodinách. V tomto navazujícím čtyřletém projektu s názvem „Mezigenerační učení v různých sociální prostředích“ se zaměřujeme kromě učení na pracovišti a ve školním prostředí také na mezigenerační učení v prostředí komunit. Teoretickými východisky jsou pro nás dva koncepty: koncept celoživotního učení a koncept mezigeneračního učení, jež chápeme jako „postup, který si klade za cíl přivést lidi dohromady cílevědomými, vzájemně prospěšnými aktivitami, které podporují větší porozumění a respekt mezi generacemi, a mohou přispět k budování soudržnosti komunit“ (Fischer, 2008, s. 8). Právě do prostředí komunit a komunitního vzdělávání, tedy aktivit, do nichž spadají především různé mezigenerační programy, jež vytvářejí prostor pro neformální a informální učení a do nichž se zapojují lidé všech věkových kategorií, soustřeďujeme svoji výzkumnou pozornost. Provedli jsme kategorizaci různých komunitních aktivit a z hlediska tematického zaměření mezigeneračních programů jsme dospěli ke třem typům přístupů. První – kulturní – je zacílený na různé společné výtvarné a hudební aktivity, praktické umělecké dílny a poznávání umění zábavnou formou. Jedná se převážně o nabídku různých kulturních institucí. Druhým zaměřením je orientace sociální a podpůrná, která směřuje k seniorům a jejich začleňování a k rodinám a jejich podpoře při výchově dětí. Třetím okruhem je potom zaměření vzdělávací. Jedná se např. o kurzy pro seniory v základním ovládání počítače, v nichž učí žáci 2. stupně základní školy („Internet spojuje generace“). Z hlediska cílových skupin je možné hovořit také o třech typech mezigeneračních programů, kde u každého lze určit specifickou roli jednotlivé zapojené generace.
Links
GA13-07234S, research and development projectName: Mezigenerační učení v různých sociálních prostředích
Investor: Czech Science Foundation, Intergenerational Learning in Various Social Environments
PrintDisplayed: 22/6/2024 04:50