KREJČÍ, Pavel. Săvremenna ezikova situacija v Černa gora (opit za edin nevăzmožen analiz) (The Contemporary Language Situation in Montenegro (An Attempt for an Impossible Analysis)). In Ivanova, Diana. Ezikova politika v evropejski i nacionalen kontekst. 1. vyd. Plovdiv: Universitetsko izdatelstvo „Paisij Chilendarski“, 2014. p. 81-95. ISBN 978-954-423-947-3.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Săvremenna ezikova situacija v Černa gora (opit za edin nevăzmožen analiz)
Name in Czech Současná jazyková situace v Černé Hoře (pokus o jednu nemožnou analýzu)
Name (in English) The Contemporary Language Situation in Montenegro (An Attempt for an Impossible Analysis)
Authors KREJČÍ, Pavel (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Plovdiv, Ezikova politika v evropejski i nacionalen kontekst, p. 81-95, 15 pp. 2014.
Publisher Universitetsko izdatelstvo „Paisij Chilendarski“
Other information
Original language Bulgarian
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study 60200 6.2 Languages and Literature
Country of publisher Bulgaria
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14210/14:00077546
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-954-423-947-3
Keywords (in Czech) srbochorvatština; srbština; černohorština; standardní jazyk; spisovný jazyk
Keywords in English Serbo-Croatian; Serbian; Montenegrin; standard language
Tags Language standardization in Montenegro, RIV - zkontrolováno, rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Changed: 10. 3. 2015 12:31.
Abstract
V statijata e predstaven analiz na sporovete za standartnija ezik v Republika Černa gora, što se otnasja do planiraneto na statusa mu i naimenovanieto mu. Nabljudavame săštestvuvaneto na tri osnovni tečenija, koito vlijajat na standartizacionnite procesi i ezikovata kodifikacija v Černa gora ili koito iskat da gi upravljavat: 1. radikalnite montenegristi, 2. pragmatičnite montenegristi i 3. srăbskite "neovukovci". I trite grupi izchoždat ot opredeleni naučni fakti, po-goljama obektivnost i naučna zrelost obače nabljudavame samo pri vtorata i tretata grupa. Părvata grupa e pod prekaleno silnoto vlijanie na romantični i nacionalistični mitove.
Abstract (in Czech)
Článek představuje analýzu sporů o podobu a jméno standardního jazyka v Černé Hoře, tj. především v rovině plánování statusu. Lze pozorovat tři hlavní proudy, které ovlivňují standardizační procesy a jazykovou kodifikaci v Černé Hoře, nebo které by je chtěly řídit: 1. radikální montenegristé, 2. pragmatičtí montenegristé a 3. srbští "neovukovci". Všechny tři skupiny vycházejí z určitých vědeckých skutečností, větší objektivitu a odbornou zralost však pozorujeme pouze u druhé a třetí skupiny. První skupina je pod silným vlivem romantických a nacionalistických mýtů.
Abstract (in English)
The article presents an analysis of disputes for the standard language in the Republic of Montenegro with regard to the planning of its status and its name. We observe the existence of three major trends that influence the standardization process and language codification in Montenegro or who want to manage them: 1. radical montenegrists, 2. pragmatic montenegrists and 3. Serbian "neo-Vukovians". All three groups are based on the certain scientific facts, greater objectivity and scientific maturity, however, is observed only in the second and third group. The first group is under the strong influence of too romantic and nationalistic myths.
PrintDisplayed: 1. 7. 2022 05:06