KRČMOVÁ, Marie. České, moravské a slezské dialekty v poměnách doby (Bohemian, Moravian, and Silesian Dialects in Transfomation of Time). Národopisná revue. Strážnice: Národní ústav lidové kultury, 2014, vol. 24, No 4, p. 301-307. ISSN 0862-8351.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name České, moravské a slezské dialekty v poměnách doby
Name (in English) Bohemian, Moravian, and Silesian Dialects in Transfomation of Time
Authors KRČMOVÁ, Marie (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Národopisná revue, Strážnice, Národní ústav lidové kultury, 2014, 0862-8351.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60200 6.2 Languages and Literature
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/14:00074186
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) dialekt; proměny dialektu; sociolingvistické aspekty dialektu; Čechy, Morava
Keywords in English dialect; equalization of dialects; socio-linguistic aspects of dialect; Bohemia and Moravia
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Changed: 10/3/2015 16:52.
Abstract
Historické mezníky se nepromítají bezprostředně do souboru jazykových prostředků, jež jsou pro jednotlivý dialekt typické, protože dialekt je mluvou soukromou, která se osvojuje aktivně v dětství a předává se přirozenou cestou mezi generacemi, mezi nimiž trvá kontinuita. Příčiny proměn dialektu je třeba hledat nikoli v jazyce samém, ale ve změnách podmínek, v nichž se dialekt jako komunikační prostředek uplatňuje. Ty ovlivňuje na našem území především industrializace, která vede k migraci obyvatelstva a vytváří dík tomu nová komunikační společenství, v nichž se utváří i společný běžný jazyk. Tento proces probíhal ve vlastních Čechách již po celé 19. století a vyústil do poměrně stabilizované obecné češtiny, ale na Moravě a Slezsku jej zaznamenáváme mnohem později a tradiční dialekty se do nedávna udržely. Konkrétní údaje o rychlosti proměn bohužel nedovedeme pro nedostatek staršího relevantního autentického jazykového materiálu ukázat a výsledky současného vývoje běžné mluvy budou patrny až za desetiletí.
Abstract (in English)
Historical milestones are not projected immediately to the set of language means typical for a particular dialect, because the dialect is a private manner of speech actively acquired in childhood and passed down in a natural way by generations between which the continuity survives. It is necessary not to look for the causes of dialect transformations in the language itself, but in changed condition under which the dialect as means of communication is used. In our territory, such means are influenced mainly by the industrialization, which causes the migration of inhabitants and forms new communication communities in which a common usual language is created. Such a process was running in Bohemia in the entire 19th century, resulting in a quite stabilized general colloquial Czech; in Moravia and Silesia, however, we can notice it much later and the traditional dialect survived until recently. Unfortunately, because of the lack of older relevant authentic language material, we are not able to show any concrete data about the rate of transformations, and the results of the contemporary development of general manner of speech will be obvious in some tens of years.
Links
GAP406/11/0294, research and development projectName: Nový encyklopedický slovník češtiny online (Enc-Czech online)
Investor: Czech Science Foundation, New Encyclopaedia of Czech Online (Enc-Czech online)
MUNI/A/0787/2013, interní kód MUName: Podpora studentských projektů na MU - obecná jazykověda a baltistika
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 3/9/2024 22:05