Informační systém MU
ŽÍTEK, Vladimír a Viktorie KLÍMOVÁ. Excelentní výzkumná infrastruktura v českých krajích. In Maroš, M. - Papcunová, V. Ekonomika a manažment 2014 – zborník vedeckých príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie. Nitra: Univerzita Konštantína Filozófa v Nitre, 2014, s. 136-144. ISBN 978-80-558-0729-4.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Excelentní výzkumná infrastruktura v českých krajích
Název anglicky Excellent research infrastructure in the Czech regions
Autoři ŽÍTEK, Vladimír (203 Česká republika, garant, domácí) a Viktorie KLÍMOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Nitra, Ekonomika a manažment 2014 – zborník vedeckých príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie, od s. 136-144, 9 s. 2014.
Nakladatel Univerzita Konštantína Filozófa v Nitre
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50600 5.6 Political science
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání paměťový nosič (CD, DVD, flash disk)
Kód RIV RIV/00216224:14560/14:00077806
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
ISBN 978-80-558-0729-4
Klíčová slova česky výzkumná centra; inovace; české regiony; regionální politika
Klíčová slova anglicky research centres; innovation; Czech regions; regional policy
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. Ing. Viktorie Klímová, Ph.D., učo 22594. Změněno: 28. 1. 2015 10:09.
Anotace
Inovace jsou považovány za významný zdroj konkurenceschopnosti ve vyspělých zemích. Jedním ze zdrojů pro zavádění inovací jsou nové poznatky získané prostřednictvím výzkumu a vývoje. Výzkum a vývoj je v současné době podporován i v rámci regionální politiky, protože regiony jsou považovány za důležitý prvek v přechodu ke znalostní ekonomice. Jedním ze způsobu podpory inovací je zakládání a rozvoj výzkumných center. Tento článek se zabývá veřejnou podporou špičkových výzkumných center v českých regionech a analyzuje projekty podpořené v první prioritní ose Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Cílem příspěvku je identifikovat výdaje vynaložené na rozvoj evropských center excelence v českých regionech a analyzovat závislosti mezi výší udělené podpory a potenciálem výzkumu a vývoje v krajích. Dílčím cílem článku je deskripce podpořených významných výzkumných projektů pomocí případových studií. Analýza ukázala, že mezi regiony se vyskytují velké rozdíly z hlediska získané podpory. Nejvíce prostředků směřuje do Středočeského a Jihomoravského kraje. Při analýze dat pomocí Pearsonova korelačního koeficientu se potvrdila očekávaná pozitivní korelace mezi získanou podporou a výzkumnými předpoklady regionů. Jen o něco méně průkazné výsledky pak přinesla analýza provedená prostřednictvím Spearmanova koeficientu pořadové korelace.
Anotace anglicky
Innovations are considered important source of competitiveness in the developed countries. Knowledge obtained within research and development is one of the sources of innovations. R&D are supported in the framework of regional policy currently, because regions represent important element in the transition to knowledge economy. Founding and development of research centres is specific type of innovation support. This article deals with public support of excellent research centres in the Czech regions and it analyses projects that were supported in the first priority axe of Operational programme Research and development for innovations. The aim of the article is to identify expenditure for development of European excellence centres in the Czech regions and to analyse relation between amount of obtained support and research potential. The supplementary objective of this article is to characterize supported important research projects through presentation of their case studies. The analyses showed that there are big differences among regions with respect to obtained support. The most resources are allocated to the Central Bohemian and South Moravian regions. Through the Pearson correlation coefficient the anticipated positive correlation between obtained support and research potential of regions was confirmed. Slightly less conclusive results were confirmed also by the Spearman rank correlation.
Návaznosti
MUNI/A/0783/2013, interní kód MUNázev: Role aktérů a význam nástrojů regionálního rozvoje v podmínkách znalostní ekonomiky (Akronym: RAVYZNARR)
Investor: Masarykova univerzita, Role aktérů a význam nástrojů regionálního rozvoje v podmínkách znalostní ekonomiky, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
Zobrazeno: 30. 7. 2024 06:31