ČUTA, Martin. Modelování lidského růstu. Dynamický fenotyp. Brno: Akademické nakladatelství CERM. 107 s. Anthropologia Integra - Series Monographica; svazek 4. ISBN 978-80-7204-893-9. 2014.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Modelování lidského růstu. Dynamický fenotyp
Název anglicky Modelling of Human Growth. Dynamic Phenotype
Autoři ČUTA, Martin (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Brno, 107 s. Anthropologia Integra - Series Monographica; svazek 4, 2014.
Nakladatel Akademické nakladatelství CERM
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14310/14:00077816
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-7204-893-9
Klíčová slova česky modelování lidského růstu; Dynamický fenotyp; parametrické modely; individuální přístup; biologický jedinec; růstová křivka
Klíčová slova anglicky modelling of human growth; Dynamic phenotype; parametric models; individual approach; biological individual; growth curve
Štítky AKR, rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Martin Čuta, Ph.D., učo 39803. Změněno: 18. 12. 2014 10:26.
Anotace
Pro antropologickou praxi má modelování růstu zvláštní důležitost, protože má dopad v řadě oblastí běžného života. Úspěšný, tedy validní a prakticky využitelný model, by měl být založen na individuálním přístupu a poskytovat biologicky interpretovatelné parametry. Tato monografie přináší přehled dostupných modelů pro hodnocení a modelování lidského růstu a představuje nový modelový přístup, zcela odlišný od jiných přístupů. Liší se tím, že je založen na fyziologickém principu růstu a také tím, že poskytuje biologicky interpretovatelné výstupní parametry. Model byl nazván Dynamický fenotyp – lidský růst je totiž fenotypovým představitelem zděděného genotypu – růstového programu, který jedinec získává od svých rodičů a který je modulován vlivy prostředí. Dynamický fenotyp je založen na fyziologických principech růstu – na anabolických a katabolických dějích. Další z předností Dynamického fenotypu v porovnání s ostatními modely je jeho zaměření na individuální hodnocení. Autor metody Dynamického fenotypu Ludvík Novák vychází z Waddingtonovy (1957) premisy o vzniku růstového programu až do dospělosti (potažmo celkového genetického pozadí organismu) každého biologického jedince v okamžiku jeho vzniku – tedy vzniku zygoty splynutím vajíčka a spermie. Od tohoto okamžiku má každý jedinec nastaven svůj vlastní růstový program (který je modulován výživou a dalšími faktory prostředí) a jeho růst sleduje jeho vlastní růstový kanál. Udržení organismu v hranicích daného růstového kanálu je zabezpečeno fyziologickými regulačními mechanismy, které jsou v souboru nazývány homeorhesis. Ostatní modelové přístupy se biologickým individuem nezabývají; individuální přístup, zvláště v případě longitudinálních dat, je však zásadní. Každý jedinec se od ostatních liší a v případě využití sumarizačních postupů dochází ke ztrátám v záznamu biologické variability a jejích příčin. Dynamický fenotyp má další důležitou přednost – relativní jednoduchost užití a interpretace i pro ne-matematiky.
Anotace anglicky
Human growth modelling has particular relevance in anthropological research while successful growth models can contribute in various areas of daily practical life. In order for a model to be successful, it should be based on an individual modelling and provide biologically understandable parameters. This monograph brings an overview of currently available models used for human growth and introduces a new model which is unlike other models based on physiological principles of growth and provides biological output. The presented model is called Dynamic Phenotype (since it models human growth as a phenotypic representation of the genotypic growth traits – a growth program acquired from the parents and modulated by the environmental factors). Dynamic Phenotype is based on the physiological principles of growth as the balance between anabolic and catabolic processes. Another important innovation with regard to the existing growth models is the fact that it is focused on the biological individual. Along with Waddington (1957), Ludvík Novák (author of the Dynamic Phenotype model) states that genetic program for growth until maturity (along with the overall genetic makeup) is created in the moment of origin of the biological individual – the creation of the zygote from the egg and the sperm. From this moment each individual has his/her own growth program set (which is modulated by nutrition and other environmental factors) and follows his/her own growth canal. The position in the canal is ensured by the action of physiological mechanisms called homeorhesis. Other model approaches do not regard the individual part of growth modeling. We feel that individual approach, especially to longitudinal data, is crucial. Each individual and its growth are different and in summarizing approaches the variability and its causes are inevitably lost. Another important advantage of Dynamic Phenotype is its relative ease of use and interpretation for non-mathematicians – for biologists.
VytisknoutZobrazeno: 16. 4. 2024 15:25