DOSTÁLEK, Miroslav, Rudolf AUTRATA, P. BETLACHOVÁ and Inka KREJČÍŘOVÁ. CAM a kam dál? (CAM and where hereafter?). In IV. Trendy v dětské oftalmologii a strabologii. 2014. ISSN 1213-1032.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name CAM a kam dál?
Name in Czech CAM a kam dál?
Name (in English) CAM and where hereafter?
Authors DOSTÁLEK, Miroslav (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Rudolf AUTRATA (203 Czech Republic, belonging to the institution), P. BETLACHOVÁ (203 Czech Republic) and Inka KREJČÍŘOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition IV. Trendy v dětské oftalmologii a strabologii, 2014.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Field of Study 30200 3.2 Clinical medicine
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/14:00077834
Organization unit Faculty of Medicine
ISSN 1213-1032
Keywords (in Czech) stimulátor vidění (CAM), izo-orientační sloupce, percepční učení, neurální plasticita
Keywords in English vision stimulator (CAM); iso-oriantation columns; perceptual learning; neural plasticity
Tags EL OK
Changed by Changed by: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Changed: 23/2/2015 13:27.
Abstract
Campbell, Hess, Watson a Banksová uveřejnili v roce 1978 popis nové léčebné metody založené na opakované stimulaci amblyopického oka uměle vytvořeným, elementárním zrakovým podnětem a vnesli tak do pleoptiky nový terapeutický koncept. Prakticky tak uskutečnili to co Gibbsonová dříve teoreticky definovala jako percepční učení. V současnosti jsou široce studovány terapeutické možnosti cílené vizuální stimulace jednoduchými, elementárními vizuálními stimuly, které jsou zaměřené na neurální struktury, které zpracovávají mimo vědomou segregaci textury obrazu. Zrakově deprivované struktury jsou ještě vnímavější k percepčnímu učení než normální primární zraková kůra. Práce podává přehled o experimentálních výsledcích, které dokládají zbytkovou plasticitu zralého vidění a ilustrují efektivitu metody u dospělých amblyopů. K výkladu procesů percepčního učení jsou použity hebbiánské principy a je popsána soutěž monokulárních signálů o synaptický prostor na prvních binokulárních neuronech V1.
Abstract (in English)
Campbell, Hess, Watson and Banks published the description of novel therapeutical method based on the amblyopic eye repetitive stimulation by arificially created, elementary visual stimuli and introduced a new therapeutical concept to the pleoptics in 1978. In fact, they introduced perceptual learning, previously theoretically defined by Gibson, to the practice. Today, the sound body of the evidence describe the therapeutic potency of repetitive presentation of the elementary visual stimuli to modify targeted low-level neural structures responsible for uncounscious integration of basic image elements in primary visual cortex. The visually deprived structures seems to be even more sensitive to perceptual learning. The experimental results confirming residual plasticity of mature visual system and illustrating the efficiency of the method in adult amblyopes are reviewed. The Hebbian principles of synaptic adaptation is applied to the perceptual learning and the competition of monocular signals for synaptic space on first binocular neurons in V1 is described.
PrintDisplayed: 1/8/2024 02:14