HORÁKOVÁ, Jana and Zuzana KOBÍKOVÁ. TIMe 4 New Media Methodologies, Vol. 4, No. 1–2, 2013–2014. In TIM ezin, ISSN 1805- 2606. 1st ed. Brno: Ústav hudební vědy, Filozofická fakulta, 2014.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name TIMe 4 New Media Methodologies, Vol. 4, No. 1–2, 2013–2014
Name (in English) TIMe 4 New Media Methodologies, Vol. 4, No. 1–2, 2013–2014
Authors HORÁKOVÁ, Jana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Zuzana KOBÍKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Brno, TIM ezin, ISSN 1805- 2606, 2014.
Publisher Ústav hudební vědy, Filozofická fakulta
Other information
Original language Czech
Type of outcome Editing of thematic compilation, editing of monothematic issue of professional journal
Field of Study Literature, mass media, audio-visual activities
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Webová stránka časopisu Digitální knihovna FF MU
RIV identification code RIV/00216224:14210/14:00077881
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) studia nových médií; metodologie; zlá mediální studia; variantologie; softwarové dílo; umění chyby; umění živého
Keywords in English new media studies; methodology; evil media studies; variantology; software work of art; glitch art; artificial life art
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Changed: 15/2/2015 16:09.
Abstract
V souvislosti s proměnou perspektivy, z níž nahlížíme nová média, se objevují nové metodologické nástroje a přístupy. Od paradigmatu nastoleného v rámci mediálních studií, která nahlíží ICT primárně jako komunikační aparát, se pozornost obrací k materialitě nových médií, k performativitě programování a procesů odehrávajících se skrze počítačové programy. ICT jsou chápána jako směs strojových a lidských aktivit, software je nahlížen nikoli jako záležitost čiré instrumentality, ale jako součást kultury. Změna úhlu pohledu na nová média znamená nový obraz o nich. Způsoby jeho čtení a metody, které by nás vedly k porozumění tomu, co se před námi ukazuje, teprve hledáme. Některé z nich v novém čísle ezinu TIM představujeme: zlá mediální studia, variantologii, definici softwarového díla, teorii umění chyby nebo estetiku umění živého.
Abstract (in English)
Changes of the perspective from which we view new media require new methodological tools and approaches. Attention of scholars turns to the materiality of new media, the performativity of programming and processes taking place through computer programs. New perspective of research brings about new images of new media. We are looking for appropriate ways of seeing and reading of them, thus the new methodologies that would enable us to understand the meaning of these images. Some of them are introduced in the new issue of e-zin TIM: Evil media studies, variantology, the definition of software work, theory of Glitch art, and an aesthetics of artificial life art.
Links
MUNI/A/0797/2013, interní kód MUName: Výzkumné sondy k dějinám hudební kultury na Moravě, především v Brně
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 8/6/2024 20:32