J 2014

ICT IN TECHNICAL SUBJECTS

HRBÁČEK, Jiří, Martin KUČERA, Zdeněk HODIS and Martin DOSEDLA

Basic information

Original name

ICT IN TECHNICAL SUBJECTS

Name in Czech

ICT V TECHNICKÝCH PŘEDMĚTECH

Authors

HRBÁČEK, Jiří (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Martin KUČERA (203 Czech Republic, belonging to the institution), Zdeněk HODIS (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Martin DOSEDLA (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

International Journal of Information and Communication Technologies in Education, 2014, 1805-3726

Other information

Language

English

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50300 5.3 Education

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14410/14:00077942

Organization unit

Faculty of Education

Keywords (in Czech)

externí systém; ICT; technické předměty; 3D; 2D; interaktivní animace

Keywords in English

external system; ICT; technical subjects; 3D; 2D; interactive animations

Tags

Reviewed
Změněno: 16/3/2015 11:49, Ing. Zdeněk Hodis, Ph.D.

Abstract

V originále

This contribution aims to summarize up to now experience and show some practical results of research that have been conducted. ICT have currently spread almost into all areas of human interests. These technologies accompany us during our rest and entertainment and enable fast and easy communication across vast distances. Moreover, they are used in education and science and control systems around us allowing easier design and construction of these systems. However, they cannot be taken as the only one perfect and best technology. Our research and experience in education of technical subjects shows that they cannot replace the work with real systems and models. In fact, no simulation or animation, even the most perfect one, can fully replace reality. Nevertheless, reality properly completed with animations or simulations offers many possibilities that were previously unthinkable. It is very important in education to show proper interdisciplinary relationships which are the true image of the real world. Also, it is essential for pupils and students to acquaint themselves with the practical problems from their practice. They have accustomed to computer design and project and assembly documentation and they understand technical documentation. Further, they have realized that these are direct images of real systems and they have learned to create and use them. At our department, we have focused on those issues. Students profit from acquired knowledge and skills in one subject that can be used in other subjects.

In Czech

Příspěvek si klade za cíl shrnout dosavadní zkušenosti a ukázat některé praktické výsledky prováděných výzkumů. ICT vstupují v současnosti do téměř všech oblastí lidského konání. Tyto technologie nás provázejí při odpočinku, zábavě, umožňují operativně a rychle komunikovat na obrovské vzdálenosti, slouží ve výuce, vědě, řídí systémy kolem nás, umožňují návrh a usnadňují konstrukci těchto systémů. Nelze je však stavět do pozice jediné, nejdokonalejší a všenahrazující technologie. Jak ukazují naše výzkumy a zkušenosti získané při výuce v technických předmětech, nemohou nahradit práci s reálnýmy systémy a modely. Žádná, byť sebedokonalejší simulace či animace nedokáže plně nahradit realitu. Na druhou stranu relita vhodně dolpněná animacemi či simulacemi dává možnosti, které dříve nebyly myslitelné. Velmi důležité je také ve výuce ukázat správné mezioborové vztahy, které jsou skutečným obrazem reálného světa. Je důležité, aby se žáci i studenti na praktických úlohách seznamovali s tím, co je v praxi bude čekat. Zvykli si na počítačové konstruování a tvorbu projektové a výrobní dokumentace. Porozuměli výkresům a schematům a uvědomili si, že tyto jsou přímým obrazem reálných systémů. Naučili se je vytvářet a používat. Na naší katedře se uvedené problematice věnujeme. Studenti získané znalosti a dovednosti v jednom předmětu využívají v předmětech dalších.