KOLEJKA, Jaromír. Konstrukce mapy přírodní krajiny v podmínkách nedostatku spolehlivých analytických podkladů (Completing natural landscape map under condition of lack of reliable analytic data). Kartografické listy. Bratislava: Kartografická spoločnosť Slovenskej republiky, 2014, vol. 22, No 1, p. 29-42. ISSN 1336-5274.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Konstrukce mapy přírodní krajiny v podmínkách nedostatku spolehlivých analytických podkladů
Name in Czech Konstrukce mapy přírodní krajiny v podmínkách nedostatku spolehlivých analytických podkladů
Name (in English) Completing natural landscape map under condition of lack of reliable analytic data
Authors KOLEJKA, Jaromír (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Kartografické listy, Bratislava, Kartografická spoločnosť Slovenskej republiky, 2014, 1336-5274.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study Earth magnetism, geodesy, geography
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14410/14:00078051
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) mapa přídoní krajiny; postup tvorby; neobývaná území; Google Earth
Keywords in English natural landscape map; complillation process; uninhabited areas; Google Earth
Tags cartography, landscape maps, natural landscape units, Siberia
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Dana Nesnídalová, učo 831. Changed: 3/4/2015 14:23.
Abstract
Příspěvek demonstruje tvorbu syntetické typologické mapy přírodní krajiny řídce obývaného území na Sibiři.V porovnání se středoevropskými podmínkami tvorby map (obsáhlé zdroje analytických podkladů),mapované území na Sibiři vyžaduje (teritoriální rozsahu nad 100 000 km2) menší mapové měřítko (1:2,5 mil.) a potýká se s nedostatkem podpůrných dat. Postup aplikovaný na bázi počítačových technologií a systému GIS nedostatky do značné míry eliminuje. Kroky postupu:1.Georeferencování jednoduché podkladové topografické mapy,vytvoření masky pro mapované území 2.Vykreslení drenážní sítě dle dostupných podkladů 3.Vykreslení aluviálních niv dle vrstevnicové kresby v topografické mapě,půdních a vegetačních podkladů v mapách menších měřítek,3D zobrazení na Google Earth 4.Rozdělení území do hl.reliéfních celků (rovin,tabulí,kotlin a pohoří)dle geologických a tektonických indicií,dostupné geomorfologické literatury a zobrazení na Google Earth 5.Interpretace družicového snímku v databázi Google Earth pro zjištění vegetačních poměrů a vyčlenění typů území dle vegetační pokrývky 6.Vložení vrstvy využití ploch do vrstvy typů reliéfu s doplněním půdní charakteristiky do vyčleněných územních jednotek na zákl.analogie známé z map menšího měřítka,doplnění slovní klimatické charakteristiky dle vegetační pokrývky 7.Zařazení území do kontinentálních přírodních krajinných regionů a upřesnění průběhu jejich rozhraní.Výsledné krajinné jednotky (krajiny chorické úrovně rozlišení) jsou v legendě popsány výčtem jejich přírodních vlastností. V barevné verzi jsou použity „mluvící“ kartografické znaky naznačující barvou teplotní,půdní a vegetační poměry,rastrem geologickou stavbu a reliéf.Černobílá forma mapy se v příspěvku pokouší vyjádřit analogickou věc kombinací rastrů. Selektivním leteckým a pozemním průzkumem byla následně organizována verifikace mapování. Materiály ze zdrojů Google Earth umožňují efektivní tvorbu tematické mapy v laboratoři za použití georeferencovaných podkladů v GIS.
Abstract (in English)
A lack of suitable analytic data for the construction of a natural landscape map is typical for waste areas sparsely settled by humans. The procedure of natural landscape map completing is demonstrated on the example of the Kobyay ulus (district) in the Republic of Sakha (Yakutia, Siberia, Russian Federation). The map compilation is based on the application of a recommended simplified topographic base at the scale of 1 : 2,5 million with contourlines, drainage network and water bodies. Thematic data on soils and vegetation are available at the scale of 1 : 5 million (hand drown map app. 1:3 mil.), very simplified map on geology and tectonic. A high quality data set is represented by the Google Earth 3D model of the surveyed area. The map compillation was divided into consequence of 8 steps. Finally, 38 types of natural landscapes were identified and their hierarchical system of three importancy levels was constructed. Using appropriate cartographic symbols, the map was finalized both in two versions: black-and-white and colour. In the conclusion, the discussion about the procedures used was carried out.
PrintDisplayed: 2/7/2024 09:31