VONDRÁČKOVÁ, Lucie, Beatrice Elena CHROMKOVÁ MANEA a Martin LAKOMÝ. RODIČOVSTVÍ MIMO MANŽELSTVÍ. In Petr Fučík, Beatrice Chromková Manea (eds.). Rodičovské dráhy. Dvacet let vývoje české porodnosti v sociologické perspektivě. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2014, s. 143-175. --. ISBN 978-80-210-6551-2.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název RODIČOVSTVÍ MIMO MANŽELSTVÍ
Název česky RODIČOVSTVÍ MIMO MANŽELSTVÍ
Název anglicky Parenting outside marriage
Autoři VONDRÁČKOVÁ, Lucie (203 Česká republika, domácí), Beatrice Elena CHROMKOVÁ MANEA (642 Rumunsko, garant, domácí) a Martin LAKOMÝ (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, Rodičovské dráhy. Dvacet let vývoje české porodnosti v sociologické perspektivě, od s. 143-175, 33 s. -- 2014.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14230/14:00078202
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-210-6551-2
Klíčová slova česky mimomanželská plodnost; postoje; hlavní charakteristiky
Klíčová slova anglicky marriage outside marriage; attitudes; main characteristics
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Beatrice Elena Chromková Manea, M.A., Ph.D., učo 66436. Změněno: 2. 11. 2015 21:14.
Anotace
Hlavní cíle této kapitoly jsou zjištěním rozšíření mimomanželské plodnosti a vlivem vstupu do rodičovství. Nalezením podílu nesezdaných prvorodiček, které jsou v době příchodu druhého nebo třetího dítěte již v manželství, zjistíme, nakolik je mimomanželská plodnost pouze přechodným stadiem a nakolik trvalou charakteristikou rodičovské dráhy. Sledováním rodičovských drah zhodnotíme relevanci konceptů heterogenizace a diferenciace pro české prostředí. Na základě převládajících charakteristik svobodných matek a jejich vývoji v čase můžeme uvažovat o tom, zda je mimomanželská plodnost stále více záležitostí znevýhodněných sociálních skupin, anebo se naopak rovnoměrněji šíří populací. Konečně uvádění a neuvádění partnera po roce 2006 nám může poskytnout určitý obrázek o charakteristikách nesezdaného soužití a osamělých matek.
Anotace anglicky
Hlavní cíle této kapitoly jsou zjištěním rozšíření mimomanželské plodnosti a vlivem vstupu do rodičovství. Nalezením podílu nesezdaných prvorodiček, které jsou v době příchodu druhého nebo třetího dítěte již v manželství, zjistíme, nakolik je mimomanželská plodnost pouze přechodným stadiem a nakolik trvalou charakteristikou rodičovské dráhy. Sledováním rodičovských drah zhodnotíme relevanci konceptů heterogenizace a diferenciace pro české prostředí. Na základě převládajících charakteristik svobodných matek a jejich vývoji v čase můžeme uvažovat o tom, zda je mimomanželská plodnost stále více záležitostí znevýhodněných sociálních skupin, anebo se naopak rovnoměrněji šíří populací. Konečně uvádění a neuvádění partnera po roce 2006 nám může poskytnout určitý obrázek o charakteristikách nesezdaného soužití a osamělých matek.
Návaznosti
MUNI/A/0914/2013, interní kód MUNázev: Manželství, domov a rodičovské dráhy (Akronym: MADOROD)
Investor: Masarykova univerzita, Manželství, domov a rodičovské dráhy, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 10:21