B 2014

Praktické vzdělávání v sociální práci optikou resilienčního konceptu

PUNOVÁ, Monika, Jitka NAVRÁTILOVÁ, Kateřina KUBALČÍKOVÁ, Zdeňka DOHNALOVÁ, Stanislava ŠEVČÍKOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Praktické vzdělávání v sociální práci optikou resilienčního konceptu

Name (in English)

Social Work Practice in the context of resilience concept

Authors

PUNOVÁ, Monika (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Jitka NAVRÁTILOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Kateřina KUBALČÍKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Zdeňka DOHNALOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Stanislava ŠEVČÍKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Anna JÍLKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

1-. Brno, 224 pp. Sociální práce, 2014

Publisher

MUNI PRESS; Centrum praktických a evaluačních studií

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Odborná kniha

Field of Study

50600 5.6 Political science

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/00216224:14230/14:00078379

Organization unit

Faculty of Social Studies

ISBN

978-80-210-7337-1

Keywords (in Czech)

resilience, deficitní modely, perspektiva zaměřená na silné stránky jedince; praxe; supervize; sociální práce; studenti

Keywords in English

resilience; deficit models; strength based perspective; practice training; supervision; social work; students

Tags

Reviewed
Změněno: 16/1/2015 07:31, Mgr. Jitka Navrátilová, Ph.D.

Abstract

V originále

Kniha ,,Praktické vzdělávání v sociální práci optikou resilience" prezentuje nový směr pohledu na přípravu sociálních pracovníků na jejich budoucí profesi. Zatímco dosavadní vzdělávací přístupy kladly důraz na problémy v životech klientů a zaměřovaly výuku směrem k řešení těchto deficitů, autoři monografie nahlížejí na přípravu studentů sociální práce skrze perspektivu silných stránek (Strengths-based Perspective), zvláště pak resilienčního konceptu. Takto zaměřené vzdělávání vychází z předpokladu, že silné stránky klientů se stávají přirozenými zdroji, prostřednictvím nichž mohou dosáhnout požadovaných změn ve své obtížné životní situaci. Tato teoretická východiska umožňují nejenom zásadní změnu v přístupu ke klientům, ale zároveň rozšiřují možnosti, jak připravit studenty na obtíže a náročnost, které s sebou přináší výkon sociální práce. Monografie si klade za cíl odpovědět na otázku: *Jakým způsobem lze v rámci praktického vzdělávání rozvíjet resilienční schopnosti u studentů sociální práce*? Publikace opírající se o řadu a výzkumných poznatků předkládá vybrané teoretické přístupy ke vzdělávání, v rámci nichž identifikujeme možnosti využití konceptu resilience a zároveň ukazujeme praktické aplikace využití toto konceptu na úrovni individuální, skupinové a komunitní sociální práce.

In English

The book: Social Work Practice in the context of resilience concept focuses on a new perspective of social workers practical training. Its starting point is a Strengths-Based Perspective. It is based on the fundamental assumption that the strengths of clients become natural resources through which they can achieve the desired changes in their difficult life situation. We decided to work with the resilience concept that supports the person (whether a student, client or social worker) in terms of their strengths and which supports their ability to cope with adverse life situations. Individual contributions are focused on those aspects of education that encourage resilience capabilities in students that make them able to manage the demands of practical social work. The ability to survive seems to be more than topical for social work in the context of the problems that it is facing today. The monograph is devoted to the question: How to evolve a resilience ability on practical training of social work students? Publication consist of number empirical findings which includes selected theoretical bases of practical training through resilience elements.