POKORNÁ, Andrea and Petra KOURKOVÁ. Efektivita epidurální analgezie v souvislosti s operačním výkonem (The effectivitiveness of epidural analgesia associated with surgery). Bolest. Praha: Tigis, 2014, vol. 17, No 4, p. 159-164. ISSN 1212-0634.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Efektivita epidurální analgezie v souvislosti s operačním výkonem
Name (in English) The effectivitiveness of epidural analgesia associated with surgery
Authors POKORNÁ, Andrea (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Petra KOURKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Bolest, Praha, Tigis, 2014, 1212-0634.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30000 3. Medical and Health Sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/14:00078496
Organization unit Faculty of Medicine
Keywords (in Czech) bolest; epidurálni analgezie; pacient; operační výkon
Keywords in English pain; epidural analgesia; patient; surgery
Tags EL OK
Changed by Changed by: Soňa Böhmová, učo 232884. Changed: 19/1/2015 15:52.
Abstract
Pooperačni bolest je faktorem, který se významně podílí na rekonvalescenci pacienta po chirurgickém výkonu. Strach z bolesti patří u pacientů k nejobávanějším v souvislosti s přípravou na operaci a je třeba připustit, že v léčbě pooperačni bolesti existují v klinické praxi nedostatky. Jedním z efektivních postupuje využití kontinuální epidurálni analgezie, která není i přes svoji nespornou efektivitu příliš využívána. Čile: V retrospektivní studii hýla hodnocena efektivita managementu bolesti v souvislosti s operačním výkonem a v bezprostředním pooperaěnmi období u sledované skupiny pacientů v Nemocnici Jihlava v období 12 měsíců. Metodika: Pro ověření efektivity léčby pooperačni bolesti byla provedena retrospektivní analýza dokumentace pacientů v období jednoho roku. Statistické zpracováni dat bylo provedeno pomoci induktivní statistiky (chi-kvadrát testem) na hladině významnosti u = 0,05. Výsledky: Celkem byla analyzována dokumentace u 277 pacientů se zavedeným epidurálním katétrem. Ověřena byla statistická závislost dokumentovaných subjektivních potíží v souvislosti s pohlavím (p = 0,003). Muži udávali vyšší výskyt senzorických poruch čití a bolesti. U žen byla potvrzena vyšší incidence hypotenze a častější výskyt nevolnosti a slabosti. Mezi výskytem dokumentovaných subjektivních potíži a věkem nebyla zjištěna závislost (p = 0,750). V otázce mobilizace byly ověřeny rozdíly v mobilizaci pacientů starších 65 let ve srovnání s mladšími, ale nebyly statisticky významně (p = 0,242). Za pozitivní lze označit zjištěni efektivní mobilizace (v době do 24 hodin po operaci) u 70% u pacientů bez ohledu na věk či pohlaví.
Abstract (in English)
Acute postoperative pain is a major stressor (factor) influeneing hospitalization of each individual. On one hand there are medical possibilities allowing treatment of acute pain, on the other hand, the epidural analgesia methods are not commonly used, despite its undeniable effectiveness. The aim of the study was to evaluate the effectiveness of postoperative pain treatment in patients with continuous epidural analgesia in the Jihlava Hospital during one year period. Method: To verify the effectiveness of treatment with continuous epidural analgesia the retrospective analysis of medical and nursing records of 277 patients were performed. Statistical data processing was performed using inductive statisties (Chi-square test) at a significance level alpha of 0.05. Results: We have verified the statistical dependence/relationship of documented subjective complications in relation to gender (p = 0.003). Men reported higher incidence of sensory disturbances of sensitivity and pain. With women higher incidence of hypotension was confirmed as well as increased incidence of nausea and weakness. There was found no correlation among the documented incidence of subjective symptoms and age (p = 0.750). In terms of mobilization there were differences in the mobilization of patients older than 65 years compared with younger, but these were not found to be statistically significant (p=0.242). What is positive that effeclive mobilization was documented in 70% regardless of patient s age or gender.
Links
MUNI/A/0948/2013, interní kód MUName: Příprava a implementace ošetřovatelského doporučeného postupu v péči o nemocné s nehojící se ránou – objektivizující diagnostika v zařízeních sociální péče (Acronym: KDP-ODSZ)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 27/7/2024 23:43