ŠEVEČKOVÁ, Monika. Obřady přijetí dítěte do rodiny a společenství u východních a západních Slovanů (Ceremonials relating to taking the new born child into the family and community). In Marcus Giger, Hana Kosáková, Marek Příhoda. Slované mezi tradicí a modernitou. Červený Kostelec/Praha: Pavel Mervart, 2014, p. 163-178. Russia Altera svazek 25, řada Slavica svazek 12. ISBN 978-80-7465-106-9.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Obřady přijetí dítěte do rodiny a společenství u východních a západních Slovanů
Name (in English) Ceremonials relating to taking the new born child into the family and community
Authors ŠEVEČKOVÁ, Monika (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Červený Kostelec/Praha, Slované mezi tradicí a modernitou, p. 163-178, 16 pp. Russia Altera svazek 25, řada Slavica svazek 12, 2014.
Publisher Pavel Mervart
Other information
Original language Czech
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study 60200 6.2 Languages and Literature
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14640/14:00078641
Organization unit Language Centre
ISBN 978-80-7465-106-9
Keywords in English etnography; birth; ceremonials; Slavs; community; folklore; rituals
Changed by Changed by: PaedDr. Marta Holasová, Ph.D., učo 38218. Changed: 30/3/2015 16:07.
Abstract
Příspěvek přináší pohled předních českých, ruských a ukrajinských etnografů a jazykovědců na obřadní kulturu západních a východních Slovanů, týkající se přijetí narozeného dítěte do rodiny, lidského společenství a církve (křest, nošení do kouta, církevní úvod, kmotrovství). Cílem článku je najít styčné body a odlišnosti v těch přechodových rituálech a obřadech, které provázejí člověka nehledě na časové a prostorové hranice, jako je např. obdarovávání novorozence, návštěvy šestinedělky a společné hodování. Příspěvek vychází také z folklorních materiálů (např. ukolébavky), autorka zmiňuje i takové momenty, jako je uřknutí nebo záměna novorozeněte, které nás vracejí k otázce rituálu v tradiční lidové kultuře, k otázce promíchání pohanských a křesťanských symbolů. Příspěvek se zabývá také souvislostmi mezi porodními a pohřebními rituály – konfrontace východních a západních Slovanů tak napomáhá objasnit kulturní a duchovní vývoj slovanského etnika.
Abstract (in English)
The article brings the insight of the Czech, Russian and Ukrainian ethnographers and linguists into birth ceremonials of West and East Slavs, relating to taking the new born child into family, community and church (christening, ‚taking to corner‘ ritual, church introduction, godparenthood). The aim of this article is to find connecting and diverse points in the transition rituals which accompany human beings regardless time or space borders, such are gifts for the new born child, visits during puerperium and feasts. The essay draw inspiration from folklore (e. g. lullabies), where the author refers to the moments like bewitch or exchange of a new born, which are taking us back to the matter of rituals in traditional folk culture, also to the matter of pagan and christian symbol interconnection. There are also links between the birth and burial ceremonies – the confrontation of East and West Slavs helps to clarify the culture and spiritual progress of Slavonic ethnic group.
PrintDisplayed: 28/4/2024 14:17