GACHALLOVÁ, Natália. Rhetoric and Philosophy in the Age of Second Sophistic: Real Conflict or Fight for Controversy? In Laetae segetes IV, FF MU, 19.-21.11.2014. 2014.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Rhetoric and Philosophy in the Age of Second Sophistic: Real Conflict or Fight for Controversy?
Name in Czech Rétorika a filosofie v období druhé sofistiky: skutečný konflikt nebo snaha o kontroverzi?
Authors GACHALLOVÁ, Natália (703 Slovakia, guarantor, belonging to the institution).
Edition Laetae segetes IV, FF MU, 19.-21.11.2014, 2014.
Other information
Original language English
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study Literature, mass media, audio-visual activities
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/14:00078766
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) druhá sofistika; filosofie; rétorika; konflikt; elitářství; sebe-prezentace; vzdělávání
Keywords in English Second Sophistic; philosophy; rhetoric; conflict; elitism; self-presentation; education
Tags rivok
Tags International impact
Changed by Changed by: doc. Mgr. Katarina Petrovićová, Ph.D., učo 10362. Changed: 9/2/2015 12:43.
Abstract
The tension between the two dominant educational disciplines, rhetoric and philosophy, has been a phenomenon of much relevancy in ancient literature ever since the time of Plato. The question of the problematic relationship between the two professions in the era of so-called Second Sophistic has received much scholarly attention recently. The aim of the paper is to demonstrate that no strict line exists anymore between rhetoric and philosophy of this era. This opinion is supported by the evidence from the works of Roman representatives of the Second Sophistic movement - Apuleius, Aulus Gellius and Marcus Cornelius Fronto. These suggest that if there actually is any sign of antagonism present between the two disciplines, it is highly artificial and motivated primarily by the need to provoke a reaction since any kind of controversy was crucial to the self-presentation of anyone who pursues a career in rhetoric or philosophy. Moreover, there are aspects indicating that rhetoric and philosophy cooperated to anchor the position of the privileged elite as opposed to the new threat of democratization of educational institutions.
Abstract (in Czech)
Napětí mezi výchovnými disciplínami s dominantním postavením v antické společnosti rétorikou a filosofií, je důležitým fenoménem antickém literatury už od časů Platóna. Zejména v poslední době ale pozornost badatelů přitahuje otázka problematického vztahu mezi těmito profesemi v období tzv. druhé sofistiky. Cílem příspěvku je ukázat, že v této době ve skutečnosti neexistuje žádná jasná dělicí čára mezi rétorikou a filosofií, přičemž hlavním oporným bodem pro podpoření tohoto tvrzení jsou díla římských představitelů tohoto hnutí – Apuleia, Aula Gellia a Marca Cornelia Frontona. Z těch je zřejmé, že, pokud už nalézáme nějaké známky vzájemného antagonismu mezi těmito disciplínami, bývají tyto vysoce vyumělkované a motivované především potřebou vyprovokovat reakci rivala. Jakýkoliv typ kontroverze byl totiž klíčovým faktorem sebe-prezentace kohokoliv, kdo se ucházel o kariéru v těchto odvětvích. Ba co více, některé aspekty naznačují, že rétorika a filosofie naopak spolupracovaly v zájmu ukotvení pozice privilegovaných elit a obrany proti nově nastupující demokratizaci vzdělávacích institucí.
Links
MUNI/A/0860/2013, interní kód MUName: Interdisciplinární výzkum starých indoevropských jazyků, jejich literatur a příslušných kultur (Acronym: Staré jazyky a literatury)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 24/6/2024 23:52