KIRSCH, Otakar. (Po)zapomenutí nositelé paměti. Německé muzejnictví na Moravě ((Almost) Forgotten Memory Bearers. German Museology in Moravia). 1st ed. Brno: PAIDO, 2014, 282 pp. Kultura a edukace 3. ISBN 978-80-7315-249-9.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name (Po)zapomenutí nositelé paměti. Německé muzejnictví na Moravě
Name (in English) (Almost) Forgotten Memory Bearers. German Museology in Moravia
Authors KIRSCH, Otakar (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Brno, 282 pp. Kultura a edukace 3, 2014.
Publisher PAIDO
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study Art, architecture, cultural heritage
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14210/14:00078845
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-80-7315-249-9
Keywords (in Czech) německo-moravské muzejnictví; zájmové organizace muzeí; muzea v českých zemích; dějiny muzejnictví; Němci v českých zemích
Keywords in English German-Moravian museum work; museum interest groups; museums in the Czech lands; history of museum work; Germans in the Czech lands
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. Otakar Kirsch, Ph.D., učo 9857. Changed: 18/2/2016 12:23.
Abstract
Předložená publikace se zabývá problematikou německo-moravského muzejnictví. To je v textu vnímáno jako specifický konglomerát muzejních ústavů na území Moravy, na jejichž správě a aktivitách se od konce devatenáctého století až do poloviny století následujícího podílely osoby hlásící se k německému jazyku a kultuře. Jejím hlavním cílem je souhrnně analyzovat tento dnes již neexistující, přesto však v mnoha ohledech stále aktuální kulturní fenomén, na nějž v mnoha ohledech navazuje řada dnešních kulturních institucí. Kromě celkové charakteristiky usiluje o přiblížení faktorů, které německé muzejnictví na Moravě po celou dobu trvání podstatným a výrazným způsobem utvářely, a zároveň se snaží představit formy jeho působení na tehdejší společnost. I když jsou k poznání jednotlivých skutečností využívány především historické metody, v nichž dominantní roli hraje komparace a obsahová analýza dochovaných dat, zasazuje je autor do kontextu terminologie (muzealizace, muzeální fenomén, selekce, tezaurace, prezentace atd.) a postupů v současnosti aplikovaných v oboru muzeologie.
Abstract (in English)
This publication deals with German-Moravian museum work. In the text it is perceived as a specific conglomerate of museum institutions in Moravia, which were from the late nineteenth century until the middle of the following century managed and which activities were led by people claiming allegiance to German language and culture. Its main objective is to analyze comprehensively the now non-existent, yet in many respects still present cultural phenomenon, which in many ways has been followed by many of today’s cultural institutions. In addition to the general characteristics it tries to describe the factors which substantially and significantly shaped German museum activities in Moravia, while trying to present forms of impact it had on society. Although primarily historical methods have been used to learn about individual facts, in which comparison and content analysis of extant data have been playing dominant role, the author puts them into context of terminology (musealization, museum phenomenon, selection, thesauration, presentation etc.) and procedures currently applied in the field of museology.
PrintDisplayed: 28/4/2024 00:33