KOHOUTEK, Tomáš. Ohlasy jungovských témat v současné teoretické psychologii: teorie interakce osobnostních systémů (Reception of jungian topics in contemporary theoretical psychology: The personality systems interaction theory). In Konference ČSAP - Hranice psychoterapeutického prostoru. 2014.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Ohlasy jungovských témat v současné teoretické psychologii: teorie interakce osobnostních systémů
Name (in English) Reception of jungian topics in contemporary theoretical psychology: The personality systems interaction theory
Authors KOHOUTEK, Tomáš.
Edition Konference ČSAP - Hranice psychoterapeutického prostoru, 2014.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) jungovská typologie, osobnostní styly, teorie PSI
Keywords in English jungian typology, personality styles, PSI theory
Tags jungian typology, personality styles, PSI theory
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Tomáš Kohoutek, Ph.D., učo 19783. Changed: 18/2/2015 13:51.
Abstract
Témata analytické psychologie, podobně jako prakticky celá oblast psychodynamických přístupů k osobnosti, se po dlouhá desetiletí zdála neslučitelná s dominantními akademickými přístupy k teoriím osobnosti. Pomyslnou propast mezi oběma světy se začalo dařit překlenovat například díky novým možnostem a poznatkům neurověd nebo díky rozvoji přístupů „na pomezí“ (např. teorie rané citové vazby – attachmentu). Dodnes se však může zdát, jakoby se samotné analytické psychologie podobná konvergence netýkala a jakoby její témata na své „znovuobjevení“ teprve čekala. Jistou výjimku představuje teorie interakce osobnostních systémů (PSI) Julia Kuhla . Pomocí tzv. modulačních hypotéz vysvětluje podmínky, za nichž se jednotlivé systémy (odpovídající zhruba Jungovým "ektopsychickým funkcím") aktivují, popisuje komplementární procesy seberegulace a sebeaktualizace a věnuje se také roli self v těchto procesech, podmínkám, za nichž se obsahy self stávají dlouhodobě nedostupnými a analogicky k Jungovu pojetí také specifickému vztahu self a funkce cítění.
PrintDisplayed: 14/5/2024 11:52