SOBEK, Tomáš. Trest jako věc veřejná (Punishment as a Matter of Public Interest). Filozofie dnes. Hradec Králové: KFSV FF UHK, 2014, vol. 2, No 6, p. 3-21. ISSN 1804-0969.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Trest jako věc veřejná
Name (in English) Punishment as a Matter of Public Interest
Authors SOBEK, Tomáš (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Filozofie dnes, Hradec Králové, KFSV FF UHK, 2014, 1804-0969.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50500 5.5 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14220/14:00079381
Organization unit Faculty of Law
Keywords in English punishment; republicanism; liberalism
Tags rivok
Changed by Changed by: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Changed: 24/4/2015 16:37.
Abstract
Praxe trestání obvykle zahrnuje utrpení pachatele, a to je něco, co si vyžaduje nějaké ospravedlnění. Můžeme formulovat retributivistické ospravedlnění, podle kterého si pachatel zaslouží trpět, protože spáchal něco špatného. Nebo konsekvencialistické ospravedlnění, že bychom měli trestat, abychom odstrašovali od trestné činnosti, znemožňovali pachatelům další trestnou činnost, příp. abychom je napravili. Snažíme se držet zásady, že za stejný čin má být stejný trest, jenomže různí lidé vnímají stejný trest s různou intenzitou. Navíc, už samotný pojem sankce můžeme chápat více způsoby: v úzce ekonomickém smylu jako cenu za delikt, nebo moralisticky jako emočně podbarvený apel na svědomí pachatele.
Abstract (in English)
The practice of punishment commonly includes what traditionally has been called suffering and it calls for a justification. We can provide a retributive justification, claiming that offenders deserve to suffer for their crimes, or consequentialist justification, that we should punish in order to deter crime, incapacitate or rehabilitate offenders. We aim to inflict equal punishment for the same crime, but different people may experience the same punishment with differing intensity. Moreover, the very concept of sanction can be understood in different ways, in the narrow economical sense as a price for a wrong, or in moralistic terms as an emotionally collored appeal to offender’s conscience.
PrintDisplayed: 29/7/2024 03:18