FRAŇKOVÁ, Eva. Lokální ekonomiky v souvislostech aneb Produkce a spotřeba z blízka. 1. vyd. Brno: Masarykova Univerzita. 218 pp. ISBN 978-80-210-7740-9. 2015.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Lokální ekonomiky v souvislostech aneb Produkce a spotřeba z blízka
Authors FRAŇKOVÁ, Eva.
Edition 1. vyd. Brno, 218 pp. 2015.
Publisher Masarykova Univerzita
Other information
Type of outcome Book on a specialized topic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
ISBN 978-80-210-7740-9
Tags Munipress
Changed by Changed by: Mgr. Jana Dykastová, učo 371418. Changed: 2/4/2015 15:57.
Abstract
Kniha se zabývá heterodoxním konceptem ekonomické lokalizace, jejím cílem je tento koncept definovat, operacionalizovat, kriticky diskutovat a teoreticky ukotvit, zejména v širším rámci ekologické ekonomie a sociální geografie. Práce je především teoretická, metodologicky vychází z principů zakotvené teorie. Představeno je také pět příkladů lokalizačních iniciativ fungujících v České republice. Autorka dochází k závěru, že přes dílčí nedostatky v argumentaci a jistě mnohoznačnou praxi lze přinejmenším radikální směry ekonomické lokalizace interpretovat jako alternativy vůči současnému systému produkce a potřeby, které mají potenciál přispívat k jeho větší udržitelnosti (chápané ovšem v intencích udržitelného nerůstu).
Abstract (in English)
The book deals with the heterodox concept of economic localisation, its aim is to define, operationalize, critically discuss and theoretically embed the localisation concept, especially within a broader framework of ecological economics and social geography. The book is mainly theoretical, its methodology is based on the principles of grounded theory. To complement the theory, five exaples of localisation practise from the Czech republic are shortly introduced. The author concludes that despite the partial shortcomings of the localisation argumentation and despite its undoubtedly multifaceted practices, at least the radical streams of economic localisation can be interpreted as alternatives to the current system of production and consumption with the potential to contribute to sustainability (as understood within the context of sustainable degrowth).
PrintDisplayed: 20/4/2024 04:14