ROSHANGHIAS, Ali, Jan VŘEŠŤÁL, Andriy YAKYMOVYCH, Klaus W. RICHTER a Herbert IPSER. Sn-Ag-Cu nanosolders: Melting behavior and phase diagram prediction in the Sn-rich corner of the ternary system. CALPHAD-COMPUTER COUPLING OF PHASE DIAGRAMS AND THERMOCHEMISTRY. Oxford: PERGAMON-ELSEVIER SCIENCE LTD, 2015, roč. 49, june, s. 101-109. ISSN 0364-5916. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.1016/j.calphad.2015.04.003.
Originální název Sn-Ag-Cu nanosolders: Melting behavior and phase diagram prediction in the Sn-rich corner of the ternary system
Název česky Sn-Ag-Cu nanopájky: Chování při tavení a predikce fázového diagramu ternárního systému v oblasti bohaté Sn
Autoři ROSHANGHIAS, Ali (364 Írán), Jan VŘEŠŤÁL (203 Česká republika, garant, domácí), Andriy YAKYMOVYCH (804 Ukrajina), Klaus W. RICHTER (40 Rakousko) a Herbert IPSER (40 Rakousko).
Vydání CALPHAD-COMPUTER COUPLING OF PHASE DIAGRAMS AND THERMOCHEMISTRY, Oxford, PERGAMON-ELSEVIER SCIENCE LTD, 2015, 0364-5916.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 20303 Thermodynamics
Stát vydavatele Velká Británie a Severní Irsko
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 2.129
Kód RIV RIV/00216224:14740/15:00082720
Organizační jednotka Středoevropský technologický institut
Doi http://dx.doi.org/10.1016/j.calphad.2015.04.003
UT WoS 000355042200011
Klíčová slova česky Nanočástice; CALPHAD; Bezolovnaté pájky; Efekt velikosti; Snížení teploty tání
Klíčová slova anglicky Nanoparticles; CALPHAD; Lead free solders; Size effect; Melting point depression
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Olga Křížová, učo 56639. Změněno: 10. 4. 2016 21:46.
Melting temperatures of Sn-Ag-Cu (SAC) alloys in the Sn-rich corner are of interest for lead-free soldering. At the same time, nanoparticle solders with depressed melting temperatures close to the Sn-Pb eutectic temperature have received increasing attention. Recently, the phase stability of nanoparticles has been the subject of plenty of theoretical and empirical investigations. In the present study, SAC nanoparticles of various sizes have been synthesized via chemical reduction and the size dependent melting point depression of these particles has been specified experimentally. The liquidus projection in the Sn-rich corner of the ternary SAC system has also been calculated as a function of particle size, based on the CALPHAD-approach. The calculated melting temperatures were compared with those obtained experimentally and with values reported in the literature, which revealed good agreement. The model also predicts that with decreasing particle size, the eutectic composition shifts towards the Sn-rich corner.
Anotace česky
SAC nanočástice byly syntetizovány a snížení teploty tání závislé na velikosti částic bylo specifikováno. Projekce plochy likvidu v cínem bohaté oblasti ternárního fázového diagramu byla vypočtena jako funkce velikosti částic metodou CALPHAD.
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaVNázev: CEITEC - central european institute of technology
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 07:58