BAŤALÍK, Ladislav, Filip DOSBABA, Robert VYSOKÝ, Svatopluk NEHYBA a Jindřich ŠPINAR. 1347 tréninkových cyklů Kardiovaskulární rehabilitace u kardiaků ve Fakultní nemocnici Brno. In XXIII. výroční sjezd České kardiologické společnosti. 2015.
Originální název 1347 tréninkových cyklů Kardiovaskulární rehabilitace u kardiaků ve Fakultní nemocnici Brno
Název anglicky 1347 training cycles Cardiovascular rehabilitation in cardiac patients at the University Hospital Brno
Autoři BAŤALÍK, Ladislav (703 Slovensko, garant, domácí), Filip DOSBABA (203 Česká republika), Robert VYSOKÝ (203 Česká republika), Svatopluk NEHYBA (203 Česká republika) a Jindřich ŠPINAR (203 Česká republika).
Vydání XXIII. výroční sjezd České kardiologické společnosti, 2015.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30201 Cardiac and Cardiovascular systems
Stát vydavatele Česká republika
WWW Odkaz na sborník abstrakt
Kód RIV RIV/00216224:14110/15:00089071
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky 1347 tréninkových cyklů, kardiovaskulární rehabilitace
Klíčová slova anglicky 1347 training cycles; cardiac rehabilitation
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: PhDr. Filip Dosbaba, Ph.D., MBA, učo 211806. Změněno: 18. 10. 2016 10:35.
Kardiovaskulární rehabilitace (KR) má ve Fakultní nemocnici (FN) Brno dlouholetou tradici. V rámci České republiky byla FN Brno první nemocnicí, jež začala systematicky a standardně provádět ambulantně řízený trénink jako součást léčby kardiaků. Její počátky sahají do roku 1993 a jsou spojeny se jmény doc. MUDr. Václava Chaloupky CSc., posledního přednosty Oddělení funkčního vyšetřování FN Brno, a jeho manželky fyzioterapeutky Šárky Chaloupkové. Po opatrných začátcích se KR ve FN Brno postupně proměnila, trénink je v současnosti delší, intenzivnější a bezpečnější. Tento fakt souvisí se značným medicínským pokrokem v diagnostice i léčbě srdečních chorob. Od roku 1993 do konce roku 2014 absolvovalo tréninkový cyklus 1347 kardiaků, 83% tvořili muži a 17% ženy, jejich průměrný věk byl 59±10 let. Perkutánní koronární intervencí bylo ošetřeno 68% nemocných, aortokoronárním bypassem 14% a 18% nemocných ze souboru bylo léčeno konzervativním postupem. Vrcholová spotřeba kyslíku přepočítaná na kilogram tělesné hmotnosti (pVO2) se zvýšila z 19,9±4,8 ml/kg/min na 22,2±5,2 ml/kg/min, při statistické významnosti p<0,0001. Benefity plynoucí z pravidelné pohybové aktivity u kardiaků demonstroval T. Kavangh et al. na doposud nejrozsáhlejších zahraničních studiích v letech 2002 a 2003, kterých se zúčastnilo 12169 mužů a 2380 žen. Podle výsledků autor uvádí, že zvýšením 1 ml/kg/min pVO2 se zlepší prognóza v průměru o 1,8 roků. Lze oprávněně předpokládat, že také u pacientů rehabilitovaných ve FN Brno dojde k významnému zlepšení jejich prognózy po absolvování KR, pouze však za předpokladu, že budou nadále udržovat aerobní zdatnost získanou v adaptační fázi KR.
Anotace anglicky
Cardiac rehabilitation (CR) has at University Hospital (UH) Brno long tradition. In Czech Republic, University Hospital was the first hospital, which began a systematic and standard outpatient training as part of the treatment of cardiac patients. Its origins date back to 1993 and are associated with the names of ass. prof. Vaclav Chaloupka, MD. The last head of the department of functional investigations UH Brno, and his wife Sarka Chaloupkova (physiotherapist). After a cautious beginning, KR in UH Brno gradually transformed, training is now longer, stronger and safer. This fact is connected with significant medical progress in diagnostic and treatment of heart disease. From 1993 until the end of 2014 completed the training cycle 1347 cardiac patients, 83% were male and 17% female, mean age 59 ± 10 years. Percutaneous coronary intervention were treated 68% of patients, coronary artery bypass grafting 14% and 18% of patients in group were treated conservative manner. The peak oxygen consumption recalculated per kilogram body weight (pVO2) increased from 19.9 ± 4.8 ml / kg / min to 22.2 ± 5.2 ml / kg / min, statistical significance at p <0.0001. Benefits arising from regular physical activity in cardiac patients demonstrated Kavangh T. et al. to date the largest foreign studios in 2002 and 2003, which were attended by 12,169 men and 2,380 women. According to the results of the author states that increasing 1 ml / kg / min pVO2 improving prognosis average of 1.8 years. It can be reasonably expected that in patients rehabilitated at Brno University Hospital will significantly improve their forecasts after graduating CR, provided however, that they will continue to maintain aerobic fitness gained in the adaptation phase CR.
VytisknoutZobrazeno: 29. 3. 2024 02:50