KANT, Sarina G., Iveta ČERVENKOVÁ, Lukáš BÁLEK, Lukáš TRANTÍREK, Gijs W. E. SANTEN, Martine C. de VRIES, Hermine A. van DUYVENVOORDE, Michiel J. R. van der WIELEN, Annemieke J. M. H. VERKERK, André G. UITTERLINDEN, Sabine E. HANNEMA, Jan M. WIT, Wilma OOSTDIJK, Pavel KREJČÍ a Monique LOSEKOOT. A novel variant of FGFR3 causes proportionate short stature. European Journal od Endocrinology. Bristol: Bioscientifica LTD, 2015, roč. 172, č. 6, s. 763-770. ISSN 0804-4643. doi:10.1530/EJE-14-0945.
Originální název A novel variant of FGFR3 causes proportionate short stature
Autoři KANT, Sarina G. (528 Nizozemsko), Iveta ČERVENKOVÁ (703 Slovensko, domácí), Lukáš BÁLEK (203 Česká republika, domácí), Lukáš TRANTÍREK (203 Česká republika, domácí), Gijs W. E. SANTEN (528 Nizozemsko), Martine C. de VRIES (528 Nizozemsko), Hermine A. van DUYVENVOORDE (528 Nizozemsko), Michiel J. R. van der WIELEN (528 Nizozemsko), Annemieke J. M. H. VERKERK (528 Nizozemsko), André G. UITTERLINDEN (528 Nizozemsko), Sabine E. HANNEMA (528 Nizozemsko), Jan M. WIT (528 Nizozemsko), Wilma OOSTDIJK (528 Nizozemsko), Pavel KREJČÍ (203 Česká republika, garant, domácí) a Monique LOSEKOOT (528 Nizozemsko).
Vydání European Journal od Endocrinology, Bristol, Bioscientifica LTD, 2015, 0804-4643.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30202 Endocrinology and metabolism
Stát vydavatele Velká Británie
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 3.892
Kód RIV RIV/00216224:14110/15:00083441
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.1530/EJE-14-0945
UT WoS 000357212600020
Klíčová slova anglicky FACTOR RECEPTOR-3 GENE; ASN540SER MUTATION; DUTCH CHILDREN; HYPOCHONDROPLASIA; ACTIVATION; PHENOTYPE; HEIGHT; FAMILY; LENGTH
Štítky EL OK, kontrola MP, podil, rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 5. 1. 2016 11:07.
Objective: Mutations of the fibroblast growth factor receptor 3 (FGFR3) cause various forms of short stature, of which the least severe phenotype is hypochondroplasia, mainly characterized by disproportionate short stature. Testing for an FGFR3 mutation is currently not part of routine diagnostic testing in children with short stature without disproportion. Design: A three-generation family A with dominantly transmitted proportionate short stature was studied by whole-exome sequencing to identify the causal gene mutation. Functional studies and protein modeling studies were performed to confirm the pathogenicity of the mutation found in FGFR3. We performed Sanger sequencing in a second family B with dominant proportionate short stature and identified a rare variant in FGFR3. Methods: Exome sequencing and/or Sanger sequencing was performed, followed by functional studies using transfection of the mutant FGFR3 into cultured cells; homology modeling was used to construct a three-dimensional model of the two FGFR3 variants. Results: A novel p. M528I mutation in FGFR3 was detected in family A, which segregates with short stature and proved to be activating in vitro. In family B, a rare variant (p.F384L) was found in FGFR3, which did not segregate with short stature and showed normal functionality in vitro compared with WT. Conclusions: Proportionate short stature can be caused by a mutation in FGFR3. Sequencing of this gene can be considered in patients with short stature, especially when there is an autosomal dominant pattern of inheritance. However, functional studies and segregation studies should be performed before concluding that a variant is pathogenic.
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaVNázev: CEITEC - central european institute of technology
LH12004, projekt VaVNázev: FGFR3-specifický adaptérom a jeho role v patologické FGFR3 signalizaci v nemoci (Akronym: AMVIS-FGFR3)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, FGFR3-specifický adaptérom a jeho role v patologické FGFR3 signalizaci v nemoci