C 2015

Oborové didaktiky: bilance a perspektivy

STUCHLÍKOVÁ, Iva, Tomáš JANÍK, Jan SLAVÍK, Michaela PÍŠOVÁ, Zdeněk BENEŠ et. al.

Basic information

Original name

Oborové didaktiky: bilance a perspektivy

Name in Czech

Oborové didaktiky: bilance a perspektivy

Name (in English)

Field didactics: review and prospects

Authors

STUCHLÍKOVÁ, Iva (203 Czech Republic), Tomáš JANÍK (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Jan SLAVÍK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Michaela PÍŠOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Zdeněk BENEŠ (203 Czech Republic), Hana ČTRNÁCTOVÁ (203 Czech Republic), Leoš DVOŘÁK (203 Czech Republic), Ondřej HNÍK (203 Czech Republic), Miroslav PAPÁČEK (203 Czech Republic), Dana ŘEZNÍČKOVÁ (203 Czech Republic), Antonín STANĚK (203 Czech Republic), Martina ŠMEJKALOVÁ (203 Czech Republic), Jiří VANÍČEK (203 Czech Republic) and Naďa VONDROVÁ (203 Czech Republic)

Edition

1. vyd. Brno, Oborové didaktiky: vývoj - stav - perspektivy, p. 423-453, 31 pp. Syntézy výzkumu vzdělávání, sv. 2, 2015

Publisher

Masarykova univerzita

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Field of Study

50300 5.3 Education

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14410/15:00083480

Organization unit

Faculty of Education

ISBN

978-80-210-7769-0

Keywords (in Czech)

oborová didaktika; kurikulum; učení; vyučování; učitelské vzdělávání

Keywords in English

field didactic; curriculum; learning; teaching; teacher education

Tags

Reviewed
Změněno: 30/7/2015 14:25, prof. PhDr. Tomáš Janík, Ph.D., M.Ed.

Abstract

V originále

Závěrečná kapitola je pojata jako sumarizující na straně jedné a prospektivní na straně druhé. Výklad je zde rozvržen do tří stěžejních částí. V první jsou předestřeny bilance a perspektivy, jak je vidí autoři jednotlivých kapitol. Druhá část nabízí rozvahu o stavu a výhledech oborových didaktik. Ve třetí části jsou potom načrtnuty perspektivy dalšího rozvoje oborových didaktik: (1) Profilování teoretické orientace v oborových didaktikách jako cesta k jejich emancipaci a stabilizaci, (2) posílení výzkumné orientace oborových didaktik a rozvinutí jejich metodologie, (3) průnik perspektivních trendů z oblasti instructional design a curriculum studies do oborových didaktik, (4) zvýraznění role oborových didaktik jako integrujících a koordinujících disciplín v učitelském vzdělávání.

In English

The concluding chapter provides a summary on the one hand, and an outlook on the other. It looks back on the reflections and prospects of the individual didactics as seen by the chapters’ authors. It also provides an overview of field didactics from a transdisciplinary perspective. Towards the end of the chapter, four areas of further development are outlined: (1) to strengthen the theoretical orientation in individual field didactics and thus support their autonomy and stability, (2) to bolster research orientation in individual field didactics and to develop specific research methodology, (3) to open field didactics to trends and inspirations from the domains of instructional design and curriculum studies, and (4) to emphasise field didactics as disciplines that play integrating and coordinating roles in teacher education.