MORAVEC, Josef a Karolína PEŠKOVÁ. Investigating pupils‘ acceptance of electronic textbooks: Adaptation of a research instrument based on the Technology Acceptance Model. In European Conference on Educational Research: Education and Transition - Contributions from Educational Research (ECER 2015). 2015.
Originální název Investigating pupils‘ acceptance of electronic textbooks: Adaptation of a research instrument based on the Technology Acceptance Model
Autoři MORAVEC, Josef (203 Česká republika, garant, domácí) a Karolína PEŠKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání European Conference on Educational Research: Education and Transition - Contributions from Educational Research (ECER 2015), 2015.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Maďarsko
Kód RIV RIV/00216224:14410/15:00083839
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky Technology Acceptance Model; dotazník, teoretický rámec
Klíčová slova anglicky Technology Acceptance Model; questionnaire; theoretical framework
Změnil Změnila: Mgr. Karolína Dundálková, Ph.D., učo 105646. Změněno: 7. 3. 2016 14:52.
The poster presents the model Technology Acceptance Model as the main theoretical background of our survey. It is based on four main variables: perceived usefulness, perceived ease of use, attitude towards computer use and behavioural intention
Anotace česky
Na posteru je představen model TAM (Technology Acceptance Model), který tvoří hlavní teoretický rámec našeho výzkumu. Skládá se ze 4 hlavních komponent: perceived usefulness, perceived ease of use, attitude towards computer use a behavioural intention.
Návaznosti
MUNI/A/1360/2014, interní kód MUNázev: Kurikulum základní školy: metodologické přístupy a empirická zjištění (Akronym: KUME 2015)
Investor: Masarykova univerzita, Kurikulum základní školy: metodologické přístupy a empirická zjištění, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 19. 4. 2024 20:01