Detailed Information on Publication Record
2015
Hypertext is Xanadu: an Interplay of Organic and Mechanical Metaphors in Scientific Conceptualization
KOBÍKOVÁ, Zuzana and Jakub MÁCHABasic information
Original name
Hypertext is Xanadu: an Interplay of Organic and Mechanical Metaphors in Scientific Conceptualization
Name in Czech
Hypertext je Xanadu: souhra organické a mechanické metaforiky ve vědecké konceptualizaci hypertextu
Authors
KOBÍKOVÁ, Zuzana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Jakub MÁCHA (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
5th International Conference on Metaphor and Thought, 7-9th October 2015, Federal University of Minas Gerais (UFMG), Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil, 2015
Other information
Language
English
Type of outcome
Prezentace na konferencích
Field of Study
60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Country of publisher
Brazil
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
RIV identification code
RIV/00216224:14210/15:00083892
Organization unit
Faculty of Arts
Keywords (in Czech)
Xanadu; hypertext; metafora; konceptualizace; vědecké objevování
Keywords in English
Xanadu; hypertext; metaphor; conceptualisation; scientific discovering
Tags
Tags
International impact
Změněno: 10/5/2020 14:16, prof. Dr. phil. Jakub Mácha, Ph.D.
V originále
Defined as a nonlinear text with links containing references to other pieces of information, hypertext presents an extension of the concept of text. We presuppose that hypertext is conceptualised metaphorically. We want to show the relations between this conceptualisation and the implementation of hypertext into our culture. We shall provide a Blumenbergian analysis of this scientific conceptualisation. Our aim is to interpret it as a pragmatically determined dialectical interplay of organic and mechanical “absolute metaphors” (metaphors that cannot be fully paraphrased in a literal language). Blumenberg's theory (which is in our view a forerunner of cognitive linguistics) gives a historical dimension to our inquiry. Max Black's interaction theory provides us with a rigorous logical analysis of absolute metaphors and their associative complexes. We shall focus on the Ted Nelson absolute metaphor “hypertext is Xanadu”. Nelson expanded a metaphor of Vannevar Bush. Bush conceived of text linking in terms of the mechanization of the organic associative memory in his mechanical metaphor “association is a trail”. Bush imagined hypertext as a mechanical aid for our memory. Douglas Engelbart made Bush's concept more organic in terms of the human-computer interaction. Nelson conceptualized his Xanadu hypertextual system as an organic system which imitates the functions of the human mind. Nelson imagined his Xanadu as a place of literary memory. He referred to Coleridge's Xanadu, as the never-ending and the active finding of a magical place. Nelson's hypertextual system Xanadu functions, after forty years of development, in a restricted version. It is still a dream as in Kubla Khan's Xanadu. The dialectical interplay of these metaphors indicates that a more mechanical medium (WWW) is more vital than an organic one. Xanadu, however, has the chance to inspire a more specialised system for scientists and teachers who are able to conceptualize in a more complex way.
In Czech
Definován jako nelineární text obsahující odkazy k jiným informacím, představuje hypertext významové rozšíření pojmu text. Předpokládáme, že hypertext je konceptualizován obrazně. Chceme ukázat vztahy mezi touto konceptualizací a zdomácňováním hypertextu ve společnosti. Pracovat budeme metodou blumenbergovské analýzy této vědecké konceptualizace. Naším cílem je interpretovat ji jako pragmaticky podmíněnou dialektickou souhru organických a mechanických "absolutních metafor" (metafory, které nemohou být plně parafrázován v doslovném jazyce). Blumenbergova teorie (která podle našeho názoru předchází kognitivní lingvistice), dává našemu zkoumání historický rozměr. Teorie interakce Maxe Blacka, stejně jako teorie fikčních světů ve zkoumání metafory, nám pomáhá v logické analýze absolutních metafor a jejich asociativní komplexů. Zaměříme se na absolutní metaforou Teda Nelsona "hypertext je Xanadu". Nelson rozšířil metaforu Vannevara Bush. Bush uvažoval o možnostech textového propojení jako o mechanizaci organické asociativní paměti v mechanickém metafoře "asociace je stezka". Bush si představoval hypertext jako mechanické rozšířění naší paměti. Douglas Engelbart učinil pojetí Bushe více organické, pokud jde o interakci člověka s počítačem. Nelson chápal svůj projekt Xanadu jako hypertextový, organický systém, který napodobuje funkce lidské mysli. Nelson si představoval Xanadu jako nekonečné místo literární paměti. Odkazoval na Coleridgeovo Xanadu a nikdy nekončící, aktivní hledání magického místa. Hypertextový systém Xanadu funguje po čtyřiceti letech vývoje, v omezené verzi. Je stále snem jako v básni Kubla Khan. Dialektická souhra těchto metafor ukazuje, že současnější, více mechanické médium (WWW) je životaschopnější než organické Xanadu. Xanadu má ale šanci inspirovat více specializované hypertextové systémy pro vědce a učitele, kteří jsou schopni konceptualizovat složitějším způsobem.
Links
MUNI/A/1153/2014, interní kód MU |
|